Rusza ogólnopolski program profilaktyczny PZU Życie
PZU Życie rozpoczyna realizację długofalowego programu pod nazwą 'Aktywuj się', którego celem jest zachęcenie Polaków do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia.
Program został stworzony po to, aby uzmysłowić korzyści z kształtowania w sobie postaw profilaktycznych, które pomagają uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Patronat nad programem objęli: Minister Zdrowia, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Akademicki Związek Sportowy oraz Wirtualna Polska. Program „Aktywuj się” finansowany jest z funduszu prewencyjnego PZU Życie.
Brak aktywnego trybu życia oraz postaw profilaktycznych jest jedną z podstawowych przyczyn rozwoju wielu chorób przewlekłych w Polsce. 2/3 Polaków nie osiąga zalecanego przez lekarzy poziomu aktywności fizycznej. Ponad połowę osób dorosłych w wieku 20-74 lata charakteryzuje niewielka aktywność fizyczna w czasie wolnym od pracy zawodowej. Osoby te nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych trwających przynajmniej 30 minut dziennie. W najlepszym wypadku Polacy uprawiają sport jedynie w sposób okazjonalny, czyli rzadziej niż raz tygodniowo.
„To stanowczo za mało, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę jak kluczowe znaczenie ma aktywność fizyczna w profilaktyce wielu chorób przewlekłych” – powiedział prof. Krzysztof Mazurek z warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. „Niski poziom aktywności fizycznej, a do tego siedzący tryb życia jest w krajach europejskich jednym z głównych czynników, które zwiększają zagrożenie chorobami układu krążenia. Dodatkowo brak aktywności fizycznej to jeden z głównych powodów epidemii otyłości. Tymczasem regularny wysiłek fizyczny pozwala obniżyć o około 30 do 50% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia”. – dodał prof. Mazurek.
Aby zmienić ten stan rzeczy i budować w społeczeństwie postawy profilaktyczne, PZU Życie stworzył ogólnopolski program „Aktywuj się”. „Chcemy zachęcić Polaków do prowadzenia zdrowego trybu życia, a przede wszystkim do większej aktywności fizycznej, która jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie kłopotów zdrowotnych. Mamy nadzieję, że poprzez nasz program zmienimy nawyki Polaków” – powiedział Jerzy Kochański, prezes zarządu PZU Życie.
„Sport i ruch są podstawą do utrzymania nie tylko pięknej sylwetki, ale też sprawności intelektualnej i dobrego nastroju. Dodatkowo aktywność fizyczna pozwala czuć się młodo w każdym wieku, pomaga odreagować stres. Jest to także wspaniały sposób na miłe spędzenie czasu w gronie rodziny lub przyjaciół.” - powiedziała Katarzyna Dowbor, dziennikarka i prezenterka, znana z aktywnego trybu życia.
Program „Aktywuj się” składa się z trzech części, z których każda skierowana jest do innej grupy społecznej. Pierwsza z nich to Program Profilaktyka. Ma formę konkursu adresowanego do wszystkich, którzy mają pomysł na działania profilaktyczne w swojej gminie, mieście czy regionie. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i zaplanowaniu programu profilaktyki zdrowotnej. Celem tej części programu jest kształtowanie aktywnych postaw wśród pacjentów i tworzenie indywidualnych strategii dbania o zdrowie wspólnie z lekarzem pierwszego kontaktu. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić specjalny formularz na stronie www.aktywujsie.pl. Prace konkursowe można przesyłać do 19 czerwca br.
Moduł drugi – Firma w Formie, to Mistrzostwa Polski Firm w Piłce Nożnej o Puchar Prezesa PZU Życie. Turniej jest skierowany do wszystkich pracowników zakładów pracy i instytucji w Polsce. Oprócz zabawy i rozrywki, w szerszej perspektywie ma uwrażliwić pracodawców na problematykę zdrowia, sprawności i aktywności sportowej pracowników. Moduł ten będzie realizowany w okresie wakacji. W 9 rozgrywkach regionalnych wyłonione zostaną drużyny finałowe, które w październiku stoczą walkę o nagrodę główną. Oprócz Pucharu, będzie to wyjazd dla członków drużyn na rozgrywki ligi angielskiej. Zaproszenie do udziału w programie otrzyma ponad 1 500 zakładów pracy w całej Polsce.
Trzeci moduł, o nazwie Ale Akcja, ruszy wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół ponadpodstawowych, w sumie do 25 000 placówek w całej Polsce. Składa się z dwóch konkursów. Pierwszy to konkurs intelektualny pod nazwą „Rusz głową”, który polega na stworzeniu i prowadzeniu gazety szkolnej, poświęconej tematyce zdrowego trybu życia. Drugi konkurs, pod nazwą „Rusz się” ma charakter sportowo-organizacyjny. Adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu międzyszkolnych rozgrywek piłki nożnej.
Program Aktywuj się jest kontynuacją szeroko zakrojonych działań prewencyjnych, konsekwentnie realizowanych przez PZU Życie. Do działań tych należą: wsparcie dla placówek medycznych na zakup sprzętu medycznego, działania na rzecz bezpieczeństwa w górach i nad wodą, wspieranie akcji i programów profilaktycznych oraz konferencji naukowych. W ciągu ostatnich 5 lat firma przeznaczyła na te cele ponad 100 milionów złotych.