Rusza druga edycja programu biblioterapii dla chorych dzieci
Chore dzieci, leczone na oddziałach onkologicznych i nefrologicznych kilkudziesięciu szpitali w Polsce otrzymają wkrótce adresowaną do nich książkę, której treść ma pomóc im zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazły oraz zredukować towarzyszące chorobie lęki i napięcia.
To część programu społecznego pod nazwą "W towarzystwie lwa", propagującego techniki biblioterapii, czyli terapii wykorzystującej w leczeniu odpowiednio przygotowane teksty. W ramach rozpoczynającej się właśnie drugiej edycji programu przygotowano 10 tys. egzemplarzy książki, przeznaczonej dla małych pacjentów.
W ubiegłym roku, kiedy program realizowany był po raz pierwszy, książeczkę pod tytułem "Lucjan Lew, jakiego nie było" autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, otrzymały dzieci leczone na 19 oddziałach onkologii i hematologii. W tym roku akcja obejmie także 21 oddziałów nefrologicznych w całym kraju.
Bajka o przygodach głównych bohaterów - Lwa Lucjana i małej Hani - ma pomóc w leczeniu dzieci. Książka składa się z opowiadań, które powinny ułatwić małym pacjentom zrozumienie okoliczności, w jakich się znaleźli, i pomóc przetrwać czas leczenia szpitalnego. Publikacja wspiera również rodziców i psychologów w dokonywaniu zmian w sferze emocjonalnej chorych dzieci.
Program oraz książkę bardzo dobrze ocenili zarówno mali pacjenci, jak i ich rodzice, a także środowisko lekarzy, pedagogów i psychologów dziecięcych. Dlatego z przekonaniem uznaliśmy, że warto kontynuować tę akcję- powiedziała przedstawicielka pomysłodawców programu, Edyta Bracik.
W ramach akcji zaplanowano m.in. spotkania chorych dzieci ze znanymi osobami - ambasadorami dobrej woli. Oprócz m.in. aktorki Edyty Jungowskiej i dziennikarki Martyny Wojciechowskiej, które uczestniczyły już w pierwszej edycji programu, czytając dzieciom książki, w drugiej edycji wezmą także udział m.in. grupa artystyczna Mumio, Artur Żmijewski, Kasia Bujakiewicz, Krzysztof Janczak (Yapa) oraz zespół Ich Troje.
Inicjatorem i sponsorem akcji jest ING Bank Śląski, a wydawcą książki wydawnictwo Muchomor. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją programu objął prof. Jerzy R. Kowalczyk, szef Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Lublinie i konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologiiádziecięcej.