PolskaRusza budowa Świątyni Opatrzności

Rusza budowa Świątyni Opatrzności

Za tydzień - 23 listopada - zainaugurowana
zostanie budowa świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich
w Warszawie. Według przewidywań, budowa ma potrwać trzy lata.

Tego dnia symboliczną "pierwszą łopatę" wbije w ziemię Pól Wilanowskich prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę świątyni odbyło się 2 maja tego roku - z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Episkopatu Polski.

Kamień węgielny został poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Decyzję o wzniesieniu w Warszawie "świątyni Świętej Bożej Opatrzności" podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Świątynia miała stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw, czego wyrazem była Konstytucja 3 Maja. 2 maja 1792 r. nastąpił akt wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię. Jednak w wyniku przegranej wojny w obronie konstytucji i w konsekwencji trzeciego rozbioru Polski do wzniesienia świątyni nie doszło.

Druga próba podjęta w latach międzywojennych również nie została zrealizowana. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił realizację budowy.

Obecna decyzja prymasa jest już trzecią próbą, by w stolicy niepodległej Polski stanęła świątynia Opatrzności Bożej jako wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności. Nie jest to jednak wyłącznie inicjatywa Kościoła katolickiego.

23 października 1998 roku Sejm podjął uchwałę, że wzniesienie świątyni Świętej Bożej Opatrzności będzie symbolem wdzięczności narodu za odzyskanie wolności 1989 roku, 20 lat pontyfikatu Jana Pawła II oraz dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)