PolskaRusza akcja „Odblaskowe Pierwszaki"

Rusza akcja „Odblaskowe Pierwszaki"

Na początku września rusza druga edycja ogólnopolskiej akcji
prewencyjnej „Odblaskowe Pierwszaki", której podstawowym
celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci na polskich drogach. Akcja
finansowana jest z funduszu prewencyjnego spółek Grupy PZU.
W tegorocznej edycji „Odblaskowych Pierwszaków" weźmie
udział ponad 450 tys. pierwszoklasistów z całej Polski.

Patronat nad akcją objęli premier Leszek Miller, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Komenda Główna Policji oraz Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jednym z powodów stworzenia programu „Odblaskowe Pierwszaki” jest, wynikający z Prawa o Ruchu Drogowym, obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez dzieci do 15 roku życia – powiedział Tomasz Fill, p.o. rzecznika prasowego PZU SA.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci zmalała w roku 2001 w porównaniu do roku 2000. Wyniki są zachęcające i potwierdzają, że akcja prewencyjna przynosi rezultaty – komentuje Marek Konkolewski, podinspektor z Zarządu Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie.

W 2001 roku wydarzyło się o 1115 wypadków mniej niż w 2000 roku - spadek o ponad 13% Liczba ofiar wypadków zmniejszyła się z 265 w 2000 roku do 236 dzieci w roku ubiegłym - spadek o 11%. Liczba rannych dzieci zmalała również - o 11,5%. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba wypadków zmalała szczególnie w miesiącach jesiennych, od IX do XI 2001 roku, czyli w czasie trwania akcji „Odblaskowe Pierwszaki" – dodaje Tomasz Fill.

W omawianym okresie liczba dzieci, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych zmalała o 38%, a liczba rannych zmniejszyła się o 16,5%. Ogólnie liczba wypadków spadła o 17,5%.

Do 30 września ponad 450 tys. pierwszoklasistów otrzyma od PZU odblaskowe znaczki, które po przymocowaniu do tornistra, plecaka czy ubrania znacznie poprawiają widoczność po zmroku na drodze. Odblaski są szczególnie potrzebne dzieciom mieszkającym na wsiach, wśród których - jak wynika ze statystyk - wypadkowość jest największa.(miz)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)