PolskaRusza akcja bezpiecznych przewozów dzieci na wakacje

Rusza akcja bezpiecznych przewozów dzieci na wakacje

Od początku czerwca śląska policja i inspekcja transportu drogowego zwiększają liczbę kontroli kierowców i stanu technicznego autokarów przewożących dzieci na letni wypoczynek. Śląskie kuratorium przygotowało bezpłatny poradnik dla wychowawców dotyczący tej kwestii.

Nasze działania będą obejmować profilaktykę, czyli dotarcie do dzieci oraz ich opiekunów i zasygnalizowanie im tych czynników, które mogą ustrzec przed nieszczęściem w podróży - powiedział podczas spotkania poświęconego bezpieczeństwu przewozów dzieci zastępca komendanta śląskiej policji, inspektor Marek Karolczyk.

Drugą formą naszego działania musi być jednak niestety represja - dodał przypominając, że kierowcy nadal nadużywają alkoholu, a także coraz częściej sięgają po narkotyki. Wśród nich zdarzają się kierowcy przewożący dzieci. By wyeliminować jak najwięcej z nich, policja - jak co roku - będzie prowadzić rutynowe kontrole autokarów wyruszających w dalsze trasy.

Karolczyk zapewnił też, że jeszcze przed wakacjami, ale również na letnich obozach i koloniach, dzieci będą mogły spotykać się z maskotką śląskich policjantów - psem Sznupkiem. Pies jest "przewodnikiem" programu edukacyjno-profilaktycznego dotyczącego ich bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

W wydziale prewencji śląskiej policji Sznupek patronuje bezpłatnej infolinii numer 0 800 222á315, pod którym można zgłaszać potencjalne zagrożenia.

Równolegle z kontrolami policji, swoje kontrole na drogach regionu oraz przy przejściach granicznych wzmocnią inspektorzy śląskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Jak zapowiedzieli w czwartek, zwrócą przede wszystkim uwagę na stan techniczny autokarów przewożących dzieci oraz przestrzeganie czasu pracy przez kierowców.

Stan techniczny pojazdów w ostatnich latach poprawił się, ale przekroczenie dopuszczalnych limitów czasu jazdy przez kierowców, to aż 70% stwierdzonych przez nas w woj. śląskim naruszeń przepisów. Przemęczenie kierowców jest też powodem najpoważniejszych wypadków drogowych, także tych z udziałem dzieci - podkreślił szef śląskiej ITD, Jerzy Śliwiński.

Inspektorzy przypomnieli, że dzienny czas pracy kierowcy autobusu to maksymalnie 10 godzin, jednak po 4,5 godzinach jazdy kierowca musi zrobić co najmniej 45-minutową przerwę. W ciągu doby musi on odpoczywać nieprzerwanie przez 11 godzin, a w ciągu tygodnia - przynajmniej przez 45 godzin.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego we wszystkich śląskich placówkach oświatowych nauczyciele będą przypominać uczniom i rodzicom o zasadach bezpieczeństwa. Śląskie Kuratorium Oświaty przygotowało specjalny poradnik skierowany do organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opracowany przy współpracy policji, Straży Pożarnej, ITD, oraz GOPR i WOPR poradnik zawiera najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące zasad bezpieczeństwa dzieci. Będzie dostępny na stronach internetowych kuratorium oraz w Magazynie Szkolnym rozpowszechnianym we wszystkich szkołach w regionie.

Te wszystkie działania są potrzebne, bo sami rodzice często nie potrafią zadbać o swoich najbliższych i dają zły przykład. Notujemy dużo przypadków, gdzie dziecko nie jest zapięte pasami lub nie jedzie w wymaganym foteliku. Mamy też przypadki, gdzie dorośli przechodząc w niedozwolony sposób przez jezdnię, ciągną za sobą dziecko - wyliczał Karolczyk.

Uczestnicy czwartkowego spotkania przypomnieli też, że dzieci i młodzież to nie tylko ofiary wypadków drogowych czy innych niebezpiecznych zdarzeń, ale też sprawcy przestępstw. Zdaniem policji, powodem wchodzenia przez dzieci i młodzież podczas wakacji w konflikt z prawem jest przeważnie nuda i brak zainteresowania ze strony dorosłych.

W zeszłym roku podczas wakacji śląska policja odnotowała m.in. 453 ucieczek nieletnich z domu, 170 zatrzymań w policyjnych izbach dziecka i - ogółem - 800 popełnionych przez nich przestępstw. 350 nieletnich zostało przyjętych do izb wytrzeźwień i szpitali w stanie upojenia alkoholowego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)