Trwa ładowanie...
d30kkje

Rusza 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa

Już wkrótce rusza 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Utracone dziedzictwo". Uroczysta inauguracja EDD odbędzie się 12 września 2015 r. o godzinie 12.00 w Elblągu.
Share
Rusza 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa
Źródło: WP
d30kkje

Temat tegorocznej edycji EDD ma zwrócić uwagę i jednocześnie zapobiec często nieodwracalnej utracie zasobów dziedzictwa kulturowego. Dotyczy to zarówno zabytkowych budynków czy dzieł sztuki, jak i rodzinnych pamiątek oraz fotografii.

W tym roku konferencja prasowa inaugurująca EDD odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach - na pokładzie statku, podczas rejsu w kierunku Zalewu Wiślanego o godzinie 14.00. W konferencji weźmie udział prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Wróblewski - Prezydent Elbląga, Gustaw Marek Brzezin - Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz prof. Małgorzata Rozbicka - Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 1500 wydarzeń organizowanych na terenie całego kraju - od wielkich aglomeracji po mniejsze miejscowości. Wystawy, wycieczki rowerowe, wykłady, prelekcje i wiele innych atrakcji, pośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest jednak to, że EDD integruje lokalne społeczności, wzbudza poczucie odpowiedzialności za zabytki oraz uczy młode pokolenie szacunku do przeszłości. A to jest właśnie nasz nadrzędny cel - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

d30kkje

Podczas konferencji prasowej na zostanie także zainaugurowana ogólnopolska kampania społeczna na rzecz dziedzictwa kulturowego pod hasłem "Chroniąc zabytki - wybierasz przyszłość", uświadamiająca, że odpowiedzialność za zabytki spoczywa na każdym z nas.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 r. Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r.

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa tradycyjnie odbędzie się w drugi i trzeci weekend września.

Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie http://edd.nid.pl

d30kkje

Podziel się opinią

Share
d30kkje
d30kkje
Więcej tematów