"Ruch wydawniczy KOR wśród inteligencji i środowisk twórczych".
"Ruch wydawniczy - KOR wśród inteligencji i środowisk twórczych" - to temat dyskusji, która rozpocznie drugi dzień konferencji z okazji 30-lecia powstania KOR. Konferencja, która odbywa się od wczoraj na Uniwersytecie Warszawskim zgromadziła wielu działaczy Komitetu Obrony Robotników, którzy wspominają i przybliżają kulisy narodzin oporu przeciwko bezprawiu komunistycznej władzy.
24.09.2006 | aktual.: 24.09.2006 04:32
Komitet Obrony Robotników, to pierwsze opozycyjne ugrupowanie, które w sposób jawny przeciwstawiło się represjonowaniu obywateli przez władze PRL. Celem KOR było na początku udzielanie pomocy prześladowanym uczestnikom protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku.
Historyk profesor Andrzej Paczkowski, który poprowadzi dyskusję na temat udziału inteligencji i środowisk twórczych w KOR powiedział, że to właśnie ludzie kultury i inteligencja budowała Komitet. Profesor dodał, że dla tych środowisk bardzo ważnym elementem funkcjonowania KOR, były wydawnictwa nieocenzurowane, tak zwanego drugiego obiegu. Powstał wtedy "Komunikat KORu" z bieżącym informacjami, był "Biuletyn Informacyjny" z komentarzami, reportażami, wydawano także książki.
Profesor Paczkowski dodał, że KOR stworzył intelektualistom możliwość publikowania swoich tekstów bez cenzury. Działanie te zapoczątkowały cały podziemny ruch wydawniczy w okresie powstawania "Solidarności" i trwania stanu wojennego.
W dyskusji o roli inteligencji w KOR wezmą udział: Konrad Bieliński, Seweryn Blumsztajn, Urszula Doroszewska, Janusz Krupski, Barbara Toruńczyk, Jan Waszkiewicz.