Ruch Palikota przeciwko ubojowi rytualnemu - to barbarzyństwo
Ruch Palikota jest jednoznacznie przeciw ubojowi rytualnemu w Polsce - oświadczył poseł RP Paweł Sajak. Jak przekonywał, ubój rytualny to barbarzyństwo i przyzwolenie na cierpienie zwierząt. Podkreślił także, że posłowie, którzy poprą ubój rytualny, "będą mieli krew na rękach".
Rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek zaprezentowa na konferencji prasowej krótki film, w którym przedstawiono drastyczne sceny cierpienia zwierząt, poddawanych ubojowi rytualnemu.
Poseł RP Paweł Sajak przekonywał, że przyzwolenie na ubój rytualny "postawi Polskę wśród krajów barbarzyńskich". Jak podkreślił, posłowie, którzy poprą ubój rytualny, "będą mieli krew na rękach".
- Apeluję do wszystkich: udostępniajcie ten film wszystkim posłom, aby uświadomili sobie, do jakiego procederu mogą przyłożyć rękę - apelował Sajak. - Ubój z ogłuszaniem "tak", ubój rytualny "nie" - to znęcanie się, maltretowanie zwierząt- konkludował poseł RP.
Projekt ustawy dot. uboju rytualnego
23 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący uboju rytualnego. Projekt - dopuszczający ubój bez ogłuszania na cele religijne - jest obecnie opiniowany przez Biuro Legislacyjne sejmu.
CIR poinformowało w komunikacie po posiedzeniu rządu, że zmiana zaproponowana w projekcie noweli ustawy o ochronie zwierząt będzie polegała na dopuszczeniu uboju zwierząt wykonywanego zgodnie z obrzędami religijnymi - pod warunkiem, że uśmiercanie odbywać się będzie w rzeźni. Tym samym uchylony zostanie przepis, który zakazywał uboju bez uprzedniego ogłuszania - dodano.
Według CIR dopuszczenie uboju rytualnego w Polsce pozwoli grupom wyznaniowym zachować prawo do swoich obrzędów religijnych; z drugiej zaś strony zachowane zostaną "tysiące miejsc pracy dla pracowników firm zajmujących się ubojem rytualnym", utrzymana też będzie konkurencyjność branży mięsnej na rynku europejskim i światowym.
Premier Donald Tusk podkreślił, że w ustawie zostaną zakazane "najbardziej niepokojące formy uboju, jakim jest ubój np. w klatkach obrotowych". - Zdjęcia, które pokazywały, w jaki sposób dokonuje się uboju zwierząt w poszczególnych rytuałach wywierały przygnębiające wrażenie. Trudno się dziwić wszystkim tym, co mają wyższy poziom wrażliwości, jeśli chodzi o zwierzęta, że budzi to niepokój czy sprzeciw - powiedział szef rządu.
Klatka obrotowa do uboju rytualnego to stalowa komora, w której zamykane jest zwierzę tak, aby wystawała tylko jego głowa. Zwierzę obracane jest głową do dołu, następuje poderżnięcie gardła. Śmierć często nie następuje od razu.
Niedozwolony ubój zwierząt bez ogłuszenia
W Polsce od początku roku ubój zwierząt bez ogłuszenia jest niedozwolony. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 roku, który uznał za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa w tej sprawie.
Przeciwko ubojowi rytualnemu opowiadają się organizacje ochrony zwierząt; ich przedstawiciele uważają, że to wyjątkowo niehumanitarna metoda zabijania, która sprawia, że zwierzę odczuwa ból nawet do 2 minut po poderżnięciu gardła. Ubój rytualny dopuszczony jest w większości krajów Europy. Nie wolno go wykonywać natomiast w Szwecji, Norwegii i w Szwajcarii.