Trwa ładowanie...
d32bgaf
warszawa
28-06-2004 17:00

Ruch na Rzecz Jednomandatowych Okręgów maszeruje na Warszawę

Ruch na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW), który powstał jako inicjatywa obywatelska mająca na celu rozpropagowanie idei jednomandatowych okręgów w wyborach
do Sejmu, rozpoczął w niedzielę marsz na Warszawę.

Share
d32bgaf

Sympatycy Ruchu jadą przez kraj wzdłuż czterech tras, organizując w poszczególnych miastach konferencje prasowe i spotkania z mieszkańcami upowszechniające tę ideę.

Ruch nie ma formalnej struktury. Za jedyny cel swojej działalności stawia sobie doprowadzenie do zmiany ordynacji wyborczej do Sejmu i wprowadzenie 460 jednomandatowych okręgów wyborczych. W tym celu organizatorzy Ruchu utworzyli 500-osobowy Komitet Referendalny, który na zjeździe mającym odbyć się 3 lipca w Warszawie ma zadecydować o rozpoczęciu zbierania podpisów pod projektem referendum w tej sprawie.

Ordynacja jednomandatowa wprowadza do życia publicznego indywidualną odpowiedzialność posła przez swoimi wyborcami - przekonywał jeden z organizatorów marszu, prof. Jerzy Przystawa. Jak określił, "przywraca ona obywatelom ich obywatelskość".

Zdaniem prof. Mirosława Dakowskiego, jednego z czterech Krajowych Koordynatorów Ruchu, taka ordynacja umożliwiłaby wyborcom wybór człowieka najbardziej znanego i zasłużonego dla danego okręgu, niezależnie od jego przynależności partyjnej.

d32bgaf

Jak powiedział prof. Przystawa, Ruch JOW wspierany jest przez dużą grupę samorządowców, ponieważ, zdaniem profesora, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy sami zostali wybrani zgodnie z ustawą większościową, widzą korzyści wynikające z takiej ordynacji.

Organizatorzy Marszu przemieszczają się przez kraj w 3 autobusach i kilkunastu samochodach. Zainteresowanym rozdają ulotki informacyjne. Marsz zakończy się w sobotę 3 lipca Zjazdem Krajowego Komitetu Referendalnego w warszawskim kinie "Skarpa". Po zjeździe przed gmachem Sejmu odbędzie się manifestacja Ruchu.

d32bgaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32bgaf
Więcej tematów