Rubio podziękował Polsce. "Wasz rząd to niezwykły sojusznik"
Sekretarz stanu USA Marco Rubio podziękował Polsce za pomoc Amerykanom w relacjach z Kubą. - Wasz rząd w Polsce to niezwykły sojusznik na rzecz wolności - powiedział podczas konferencji z Radosławem Sikorskim.
We wtorek w Miami minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio. Po rozmowach ogłoszono, że Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy trafiła do kubańskiej aktywistki Berty Soler.
To liderka opozycyjnej organizacji kubańskich kobiet Damy w Bieli. Kierowany przez Soler ruch uczestniczył w zorganizowanych w lipcu 2021 r. antyrządowych protestach przeciw reżimowi w Hawanie, największych, jakie wybuchły od czasu Rewolucji Kubańskiej zakończonej w 1959 r. Miały one związek z nasilającą się biedą i trudnościami w dostępie do żywności, lekarstw oraz szczepionek przeciw COVID-19.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zaprzeda duszę diabłu". Ostre spięcie Konfederacji z PiS
Rubio dziękuje. "Rząd w Polsce to sojusznik"
Na koniec konferencji prasowej Rubio podziękował ministrowi Sikorskiemu za zaproszenie na wydarzenie.
- Jestem bardzo wdzięczny. Wasz rząd w Polsce to niezwykły sojusznik na rzecz wolności. Oczywiście są inne kraje, które wyzwoliły się z jarzma tyranii, ale nie ma żadnego kraju na całym świecie, który był bardziej pomocny, bardziej sprzymierzony z nami, niż Polska - mówił Rubio.
- Nie chcę tutaj wychodzić przed szereg, ale kilka miesięcy temu toczyliśmy rozmowę na temat wydarzeń, które mają miejsce na Kubie i poprosiłem wtedy rząd Polski, aby nam pomogli na arenie międzynarodowej, globalnej. Miało to miejsce natychmiast i pokazuje to, że ze wszystkich krajów na świecie, które zrzuciły jarzmo komunizmu, jeden z nich, który na pewno nie zapomniał o tym, jak trudno było to zrobić i który wspiera tych, którzy chcą zrzucić jarzmo komunizmu, to nasi przyjaciele i sojusznicy w Polsce. Bardzo wam dziękujemy - powiedział.
Czytaj więcej: