Rubens na polskim dębie
Najsłynniejsze dzieła wybitnych twórców flamandzkich powstały na polskim drewnie - tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców.
08.01.2005 | aktual.: 08.01.2005 10:10
Pieter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, Hieronim Bosch, Rick van der Weyden, Hans Memling, Pieter Breughel Starszy - ci wszyscy wielcy artyści dla swoich dzieł upodobali sobie drewno dębowe pochodzące z terenów dzisiejszej Polski.
W badaniach przeprowadzonych przez polskich i belgijskich naukowców wykorzystuje się analizę porównawczą słojów w drewnie.
Z badań przeprowadzonych przez zespoły dr. Tomasza Ważnego z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu i Kristofa Haneca z uniwersytetu w Gandawie wynika, że zalesione tereny Podlasia były źródłem surowca nie tylko dla wielkich flamandzkich twórców dzieł sztuki, ale także dla współczesnych im architektów, budowniczych i szkutników.
Naukowcy z Torunia i Gandawy dokonali analiz próbek kilkuset dzieł sztuki, badania dały zaskakujące wyniki - w ponad 80% przypadków wykorzystano drewno pochodzące z Polski. Tak jest między innymi w przypadku jednego z największych i najsłynniejszych dzieł - rubensowskiego tryptyku "Podniesienie krzyża", powstałego w 1610 roku, a znajdującego się dziś w katedrze w Antwerpii.