RPO złoży skargę do TK ws. nowej ustawy lustracyjnej
Rzecznik Praw Obywatelskich doktor Janusz Kochanowski zapowiada złożenie do Trybunału Konstytucyjnego skargi w sprawie nowej ustawy lustracyjnej. Skarga ma dotyczyć definicji dziennikarza, 10-letniego zakazu publikowania dla dziennikarzy, których sąd uzna za kłamców lustracyjnych oraz w przypadku niezłożenia oświadczenia lustracyjnego.
Na mocy wchodzącej w życie nowej ustawy lustracyjnej dziennikarze są zobowiązani do składania oświadczeń lustracyjnych. Ustawa lustracyjna, zalicza wszystkich dziennikarzy do grona osób publicznych, które jeśli urodziły się przed 1972 rokiem, muszą ujawniać w oświadczeniach lustracyjnych, czy miały związki z tajnymi służbami PRL.
Według nowej ustawy wydawcy i redaktorzy naczelni muszą wezwać każdą osobę - nie tylko zatrudnioną w mediach, ale i dostarczającą zamówione teksty dziennikarskie do złożenia oświadczeń lustracyjnych.
Krzysztof Zając dyrektor biura prawnego IPN przypomina, że mimo obowiązku lustracyjnego dziennikarzy ustawa nie nakłada sankcji na tych, którzy lustracji się nie poddali. Krzysztof Zając podkreślił, że państwo nie może wymusić na dziennikarzu złożenia oświadczenia lustracyjnego.
Opinie środowiska o ustawie są podzielone. Kilku znanych dziennikarzy zapowiedziało, że nie złoży oświadczeń lustracyjnych. Z kolei grupa redaktorów, publicystów i dziennikarzy z największych polskich gazet, stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych podpisała się pod apelem o lustrację mediów.