RPO zaskarżył ustawę o wykonywaniu mandatów
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Według Rzecznika ustawa zawiera przepis niezgodny z konstytucją.
18.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Rzecznik tłumaczy, że według konstytucji postępowanie karne przeciwko osobie wybranej na posła lub senatora, wszczęte przed uzyskaniem przez niego mandatu, z mocy prawa toczy się dalej, chyba że Izba zażąda w uchwale zawieszenia postępowania.
Postępowanie karne wszczęte wobec osoby przed dniem wyboru jej na posła ulega na żądanie Sejmu zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu - stanowi art. 105, ust. 3 Konstytucji RP. Te same przepisy dotyczą senatorów.
Natomiast według zaskarżonej przez RPO ustawy - postępowanie takie zostaje z mocy prawa zawieszone w momencie uzyskania przez tę osobę mandatu, a jego kontynuowanie może odbywać się wyłącznie za zgodą Sejmu. Sejm musi więc wyrazić zgodę na każde kontynuowanie wszczętych postępowań, podczas gdy wedle konstytucji zgoda taka nie jest potrzebna.
Zarzut RPO dotyczy zawartego w ustawie przepisu precyzującego działanie immunitetu formalnego posłów i senatorów, który dotyczy zakazu pociągania posłów i senatorów do odpowiedzialności karnej i karnoadministracyjnej bez zgody Sejmu i Senatu. (aka)