RPO w obronie chorych na AIDS
Odmowa wypłaty odszkodowania przez Amplico
AIG, gdyby ubezpieczony zmarł na AIDS, to dyskryminacja - napisał
zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich w piśmie do szefa Komisji i
Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.
Do biura RPO wpłynęła skarga dotycząca postanowień ogólnych warunków ubezpieczeń w Towarzystwie Ubezpieczeń Amplico AIG Life S.A. dyskryminujących osoby zakażone HIV - informuje zastępca RPO Stanisław Trociuk w przekazanym PAP w środę piśmie. Towarzystwo wyklucza wypłatę świadczenia, gdy ubezpieczony umrze na AIDS. Zdaniem zastępcy RPO, towarzystwo może, zgodnie z prawem, odmówić wtedy, gdy ubezpieczony, zawierając umowę, świadomie zataił fakt zakażenia wirusem HIV.
Zwraca jednak uwagę, że zakażenie takie często ma bezobjawowy przebieg i chorzy często są nieświadomi zakażenia, a mimo to firma ubezpieczeniowa odmówi świadczenia, jeżeli ubezpieczony umrze z powodu zespołu nabytego niedoboru odporności. "Takich restrykcji nie ma natomiast w przypadku innych chorób tj. np. wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C, które również mają bezobjawowy przebieg" - zauważa zastępca RPO. Dodaje, że AIDS jest w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń i "nie ma powodu, by osoby chore na AIDS były traktowane w sposób odmienny od innych chorób".
Zastępca RPO apeluje do przewodniczącego KNUiFE Jana Monkiewicza o zbadanie sprawy, która może dotyczyć także innych towarzystw ubezpieczeniowych.