Trwa ładowanie...
d3ju7h8

RPO skarży do NSA uchwałę Rady Gminy Warszawa Centrum

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do NSA uchwałę Rady Gminy Warszawa Centrum w sprawie zasad płatnego parkowania. Za niezgodne z konstytucją prof. Andrzej Zoll uznał zasady zwalniania z opłat za parkowanie.

d3ju7h8
d3ju7h8

Przyjęta przez Radę w styczniu uchwała regulująca system płatnego parkowania niestrzeżonego wprowadza m.in. prawo do tzw. identyfikatorów 0, umożliwiających bezpłatne parkowania przy pięciu parkometrach znajdujących się najbliżej wymienionego w dowodzie rejestracyjnym miejsca zamieszkania właściciela samochodu.

Oznacza to, że zwolnienie z opłat przysługuje jedynie tym właścicielom samochodów, których adres (podany w dowodzie rejestracyjnym) znajduje się na terenie obszaru objętego systemem płatnego parkowania Gmina Centrum. Nie mają do nich natomiast prawa osoby, które faktycznie mieszkają w Gminie Centrum, ale w dowodzie rejestracyjnym mają wpisany inny, poprzedni adres zamieszkania. Tymczasem przepisy prawa o ruchu drogowym nie przewidują możliwości zmiany adresu właściciela samochodu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Powołując się na konstytucyjne prawo równości obywateli i równego ich traktowania przez władze publiczne, Rzecznik uznał, że przepisy uchwały dyskryminują tych właścicieli samochodów, którzy mieszkają w strefie płatnego parkowania, ale w dowodzie rejestracyjnym mają wpisany poprzedni adres.

Prof. Zoll zakwestionował też konstytucyjność przepisów uchwały, które zezwalają eksploatatorowi systemu parkowania, firmie WaPark, na pobieranie opłaty w wysokości 20 zł za wydanie identyfikatora O. (an)

d3ju7h8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ju7h8
Więcej tematów