PolskaRPO przypomina przed wyborami o niepełnosprawnych

RPO przypomina przed wyborami o niepełnosprawnych

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przypominał, że osoby niepełnosprawne jeszcze do 11 października mogą zgłaszać wnioski o przepisanie do obwodów wyborczych, gdzie są lokale wyborcze przystosowane do ich potrzeb.

Osoby niepełnosprawne korzystają w Polsce z takich samych praw i wolności jak i inni obywatele, a więc mają także czynne prawo wyborcze - podkreślił RPO na konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że mimo tego osoby niepełnosprawne mają trudności z uczestniczeniem w wyborach.

Kochanowski poinformował, że w jego biurze powstał ekspercki Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych, którym kieruje prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

Zespół ten ma m.in. zajmować się analizowaniem możliwości wprowadzenia rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby osobom niepełnosprawnym głosowanie korespondencyjne, przez pełnomocnika, przy pomocy Internetu, a także w domu, gdzie zostanie doniesiona urna wyborcza.

Pawłowski dodał, że do tej pory nie została również rozwiązana kwestia głosowania przez osoby niewidome i niedowidzące, które do lokali wyborczych muszą przyjść z asystentem. Według niego, można by wprowadzić specjalne karty do głosowania dla tej grupy osób.

Jak podkreślił rzecznik, przystosowanie nawet wszystkich lokali wyborczych do potrzeb osób chorych czy niepełnosprawnych nie byłoby rozwiązaniem całkowicie zadowalającym, ponieważ dla wielu osób barierą są np. schody we własnym bloku. Według rzecznika, bardziej korzystnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie alternatywnych form głosowania.

Wizyty pracowników biura RPO w lokalach wyborczych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych pokazały, że nawet w tych lokalach są pewne uchybienia, m.in. zbyt wysokie progi uniemożliwiają swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim.

Rzecznik przypomniał, że na początku października zaapelował do wójtów, burmistrzów i prezydentów o dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz - w miarę możliwości - dowiezienie niepełnosprawnych do lokali. Rzecznik zaapelował też do "wszystkich obywateli, by zechcieli w miarę swych możliwości pomagać osobom niepełnosprawnym w dotarciu do lokalu wyborczego".

Kochanowski zauważył, że zainteresowanie osób niepełnosprawnych wyborami jest niewielkie. Według niego, wynika to z małej aktywności osób niepełnosprawnych w licznych dziedzinach życia. Zespół ekspercki w jego biurze ma m.in. przeanalizować, jak to zmienić.

Pawłowski dodał, że zespół zajmie się np. możliwościami uczestniczenia przez osoby niepełnosprawne w życiu społecznym, dostępem do edukacji, informacji i transportu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)