RPO: pracujący za granicą potrzebują opieki prawnej
Rzecznik Praw Obatelskich profesor Janusz Kochanowski uważa, że niezbędne jest zorganizowanie opieki prawnej z zakresu prawa pracy dla obywateli polskich, którzy podejmują zatrudnienie za granicą. Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, to kraje, gdzie Polacy najchętniej pracują.
24.10.2006 | aktual.: 27.07.2007 10:26
Wielu z nich daje sobie świetnie radę, jednak są tacy, kltórym trzeba pomóc często z przyczyn niezależnych od nich samych - podkreśla rzecznik. Dodaje, że po to są instytucje państwowe, utrzymywane z podatków obywateli, aby wychodziły naprzeciw problemom.rodaków.
Profesor Kochanowski wymienia trzy grupy problemów z jakimi borykają się Polacy zatrudnieni na otwartych rynkach pracy Unii Europejskiej. Są to: nieuczciwe pośrednictwo pracy, nadmierna eksploatacja pracowników w trakcie zatrudnienia, jak na przykład w obozxach pracy we Włoszech czy Wielkiej Brytanii, wreszcie niepłacenie za wykonaną pracę.
Zdaniem profesora Kochanowskiego wiele do życzenia pozostawia też opieka konsularna. Rzecznik zwraca uwagę, że konsulów jest za mało i nie dają sobie rady z ogromem problemów.
Rząd zapowiada, że już wkrótce zwiększy się liczba konsulatów i zapewnia, że nie będzie sytuacji, kiedy rodacy, w przypadku trudności będą pozostawieni samym sobie.