RPO: niepełnosprawni nie mają zajęć rehabilitacyjnych
Mimo że niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej mają prawo do rehabilitacji leczniczej, do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi, że w wielu domach zajęcia rehabilitacyjne nie są prowadzone.
Osoby niepełnosprawne mają prawo do świadczeń, których celem jest m.in. pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 roku.
Domy pomocy społecznej są zaś zobowiązane do zapewnienia takich świadczeń; wynika to z rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 1995 roku.
Natomiast z listów, przesłanych do Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że powiaty nie mają pieniędzy, by takie zajęcia rehabilitacyjne pensjonariuszom domów pomocy społecznej zapewnić.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk w wystąpieniu skierowanym do wicepremier i minister polityki społecznej Izabeli Jarugi-Nowackiej przypomina, że ograniczanie dostępu do rehabilitacji osobom niepełnosprawnym uniemożliwia ich adaptację społeczną.
Dzieci niepełnosprawne, w szczególności upośledzone w stopniu znacznym oraz upośledzone umysłowo z zaburzeniami sprzężonymi, winny być objęte szczególną opieką medyczną w tym rehabilitacją. Standard ochrony ich praw powinien być, w myśl Konstytucji i Konwencji o prawach dziecka, podwyższony - napisał w dokumencie zastępca RPO Stanisław Trociuk.
Zwrócił się do wicepremier o informację o dostępie mieszkańców domów pomocy społecznej do rehabilitacji leczniczej. Zaapelował o podjęcie działań w celu skutecznego wyegzekwowania praw do takiej rehabilitacji.