Trwa ładowanie...
20-12-2010 16:55

RPO: niech za chaos na kolei zapłacą przewoźnicy

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz chce wiedzieć, jakie działania podejmuje resort infrastruktury wobec przewoźników kolejowych w związku z chaosem po zmianie rozkładu jazdy i ataku zimy. W liście do szefa ministerstwa Cezarego Grabarczyka, Lipowicz zwraca uwagę, że koleje otrzymują dotacje z budżetu państwa, a nie wywiązują się ze swoich zadań.

RPO: niech za chaos na kolei zapłacą przewoźnicyŹródło: PAP
d3nmc52
d3nmc52

Przed tygodniem wprowadzono nowy rozkład jazdy pociągów. Doprowadziło to do chaosu informacyjnego na dworcach. Na to nałożył się atak zimy, z powodu, którego pociągi miały nawet kilkugodzinne opóźnienia.

Według rzecznika, po ostatniej zmianie podróżni nie zostali w odpowiedni sposób poinformowani o nowym rozkładzie jazdy. Tymczasem z ustawy prawo przewozowe wynika, że przewoźnik wykonujący regularne przewozy osób jest obowiązany w szczególności podać do publicznej wiadomości rozkład jazdy i zamieścić informację na wszystkich dworcach i przystankach.

W ocenie RPO "poważne zastrzeżenia dotyczą warunków, w jakich podróżują pasażerowie korzystający z usług przewoźników kolejowych". - Każdy, kto korzysta z tych usług wie, iż regułą są: spóźnienia pociągów, nieodpowiedni stan higieniczny, brak w przypadku awarii jakiejkolwiek informacji skierowanej do osób aktualnie podróżujących, a także brak miejsc w pociągach, które nie są objęte systemem rezerwacji miejsc - zwraca uwagę Rzecznik.

Przypomina jednocześnie, że prawo przewozowe nakłada na przewoźników kolejowych "obowiązek zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi". - Obowiązek ten nagminnie nie jest przestrzegany - alarmuje Rzecznik.

d3nmc52

RPO zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym przewozy wykonywane są w połączeniach międzywojewódzkich pociągami krajowymi, w których nie obowiązuje rezerwacja miejsc, są dotowane jako usługi publiczne z budżetu państwa. - Umowa o świadczenie usług publicznych powinna zawierać m. in. parametry oceny jakości usług i procedury ich oceny, a także skutki niewykonania lub nienależytego wykonania umowy - pisze RPO.

Na warszawskim dworcu centralnym zebrał się sztab kryzysowy z udziałem szefa resortu infrastruktury Cezarego Grabarczyka oraz prezesów PKP S.A., PKP Intercity i PKP PLK. Podjęto na nim decyzje dotyczące udrażniania szlaków i odśnieżania peronów. Ustalono, że w sytuacji, kiedy pociąg stanie na trasie, pasażerowie będą mieli zapewnione ciepłe napoje.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk ma przedstawić premierowi Donaldowi Tuskowi wnioski personalne związane z chaosem na kolei. Szef rządu zapowiedział, że decyzję o ewentualnych dymisjach podejmie natychmiast, ale przedstawi ją opinii publicznej dopiero po wtorkowym posiedzeniu rządu. Pytany, czy rozważa dymisję samego Grabarczyka, zaprzeczył

Pociągi w całym kraju mogą być opóźnione od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W ciągu ostatniej doby odwołano 33 pociągi, głównie składy Przewozów Regionalnych i warszawskiej SKM.

d3nmc52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nmc52
Więcej tematów