ŚwiatRozszerzenie Uni Europejskiej pogłębiło różnice w zarobkach

Rozszerzenie Uni Europejskiej pogłębiło różnice w zarobkach

Rozszerzenie Unii Europejskiej w maju
zeszłego roku pogłębiło różnice w zarobkach w najbogatszych i
najbiedniejszych krajach UE - podał oficjalnie unijny urząd
statystyczny Eurostat.

19.08.2005 | aktual.: 19.08.2005 15:39

W bogatych krajach UE średnie wynagrodzenie wyniosło w styczniu tego roku ok. 1200 euro brutto miesięcznie, w biedniejszych nowo przyjętych zaś - od 100 do 200 euro.

Z opublikowanego raportu wynika, że w bogatym Luksemburgu zarabia się 13 razy więcej niż na Łotwie. Dla przykładu płaca minimalna wynosi w Luksemburgu 1467 euro, a na Łotwie - 116 euro.

Eurostat zwraca uwagę, że różnice między krajami bogatymi, a tymi, które dotąd uważane były za unijnych "średniaków", jak Hiszpania, Portugalia i Grecja, nie są tak duże i wynoszą w przybliżeniu 3:1.

Sytuacja się zmienia, kiedy porówna się siłę nabywczą pensji w krajach bogatych i biednych. W nowych krajach członkowskich koszty utrzymania są znacząco niższe, niż w "starej" UE. Jeśli się weźmie to pod uwagę, minimalna pensja luksemburska jest już tylko pięć razy wyższa niż na Łotwie.

Eurostat zbadał też, jak rósł poziom życia w poszczególnych krajach, porównując wzrost płacy minimalnej ze wzrostem cen przez pięć lat. W ten sposób mierzony poziom życia wzrósł m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii, zaś spadł w Polsce i na Węgrzech, a także we Francji, Hiszpanii i Belgii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)