Rozrosło się bydgoskie więzienie
Nowy pawilon więzienny, mieszczący blisko
230 osadzonych, oddano do użytku w zakładzie karnym w
Bydgoszczy-Fordonie. W więzieniu tym odbywa karę ok. 480
osadzonych. Po rozbudowie ich liczba wzrośnie o blisko 240 osób.
09.12.2004 15:35
Budynek mieszkalny nr 3, bo taką ma oficjalnie nazwę nowy pawilon, powstał w miejscu zlikwidowanego pięć lat temu przywięziennego przedsiębiorstwa odzieżowego. Nowy obiekt ma cztery kondygnacje mieszczące cztery oddziały dla skazanych młodocianych i odbywających karę po raz pierwszy, w tym oddział dla tzw. skazanych niebezpiecznych - powiedział rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy, mjr Wojciech Siedlecki.
Dla osadzonych w nowym pawilonie przygotowano 48 cel 4-6 osobowych oraz cztery cele 2-osobowe. Znajduje się tu także świetlica, siłownia i plac do ćwiczeń sportowych.
Inwestycję wartą 4,5 mln. zł sfinansowano z budżetu Służby Więziennej. W związku z rozbudową zatrudnienie w fordońskim więzieniu wzrośnie o 30 osób.
Więzienie w Fordonie, który do czasu włączenia go w 1973 w granice Bydgoszczy był samodzielnym miastem, zostało założone przez rząd Prus w połowie XIX wieku. Niemal od początku istnienia, aż do 1983 roku było przeznaczone dla kobiet.
W okresie międzywojennym osadzono tu m.in. sprawczynię najsłynniejszej zbrodni II Rzeczpospolitej Ritę Gorgonową. W okresie okupacji niemieckiej trafiały tu Polki podejrzane o wspieranie ruchu oporu lub przeznaczone do deportacji do obozów koncentracyjnych. Po wojnie, z polecenia Urzędu Bezpieczeństwa, w Fordonie przetrzymywano działaczki podziemia niepodległościowego, a po 13 grudnia 1981 internowane działaczki NSZZ "S". W 1983 r. więzienie kobiece przeniesiono do Grudziądza, a w Fordonie ulokowano mężczyzn - recydywistów.