Rozprawa Przewoźnika odroczona
Sąd Lustracyjny nie podjął decyzji w sprawie zażalenia sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika na odmowę sądu I instancji dotyczącą wszczęcia jego autolustracji. Rozprawę odroczono do 18 sierpnia.
Jak poinformował przewodniczący składu sędziowskiego Zbigniew Kapiński sąd postanowił zwrócić się do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z pytaniami: czy Przewoźnik kandyduje na stanowisko szefa IPN, na jakim etapie jest konkurs i w którym jego momencie kandydaci muszą składać oświadczenie lustracyjne.
Przewoźnik kandyduje na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Na początku lipca "Rzeczpospolita" podała, że w archiwach IPN w Krakowie odnalazło się oświadczenie b. kaprala SB Pawła Kosiby, który napisał w 1990 r., że Przewoźnik był jednym z jego agentów. Potem Kosiba odwołał te słowa, mówił, że Przewoźnik nie był jego agentem, a to co napisał "było zasłyszane".
Ustawa lustracyjna pozwala na wszczynanie postępowania w wyjątkowych przypadkach, także wobec osób nie podlegających lustracji. Na tej podstawie wszczęto m.in. autolustrację opozycyjnego wydawcy z PRL Henryka Karkoszy. Przy rozpatrywaniu zażalenia Przewoźnika może być brane pod uwagę to, że kandyduje on na szefa IPN.