PolskaRozpoczynają się ósme Dni Tischnerowskie

Rozpoczynają się ósme Dni Tischnerowskie

Msza święta w intencji księdza profesora Józefa Tischnera rozpocznie 7 maja o 17.00 w Krakowie ósme Dni Tischnerowskie. Mszy będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który objął patronat nad przedsięwzięciem.

W tym roku głównym organizatorem Dni Tischnerowskich, których celem jest zachowanie i przekazywanie dziedzictwa duchowego księdza profesora, jest Uniwersytet Jagielloński.

Jeszcze w środę o 19.00 zostanie wręczona nagroda imienia księdza Józefa Tischnera oraz stypendium jego imienia. Otrzymają ją: siostra Anna Bałchan, dziennikarka i pisarka Krystyna Kurczab-Redlich i ksiądz Robert Woźniak.

Jak mówi Łukasz Tischner, sekretarz nagrody, tegoroczni laureaci nie są bezpośrednio uczniami księdza profesora, ale - podobnie jak on - mają odwagę "wchodzenia na tereny, których się boimy".

Siostra Anna Bałchan została nagrodzona w kategorii inicjatyw społecznych. Jest założycielką działającego w Katowicach stowarzyszenia wspomagającego wychodzenie z prostytucji. Ksiądz Robert Woźniak został nagrodzony w szczególności za wydaną przez WAM książkę "Przyszłość, teologia, społeczeństwo", a Krystynę Kurczab-Redlich nagrodzono w kategorii pisarstwa społecznego.

Jak mówi Wojciech Bonowicz, sekretarz rady programowej Dni Tischnerowskich, w tym roku ich ideą przewodnią jest idea dialogu, która była bardzo bliska księdzu profesorowi Tischnerowi i jest szczególnie oczekiwana przez społeczeństwo.

W czwartek o 11.00 w Auli im. Józefa Tischnera w Collegium Witkowskiego odbędzie się spotkanie z laureatami tegorocznych nagród tischnerowskich, a wieczorem na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej PWST zostanie pokazana "Filozofia po góralsku" wg Józefa Tischnera w reżyserii i wykonaniu Ireny Jun i Wiesława Komasy.

W piątek 9 maja o 16.30 w Auli Collegium Novum UJ przy ulicy Gołębiej 24 profesor José Casanova wygłosi wykład z cyklu Colloquia Tischneriana, zatytułowany "Sekularyzacja i katolicyzm". Po wykładzie - w Auditorium Maximum UJ przy Krupniczej 33 odbędzie się dyskusja pod tytułem "Drogi dialogu" w ramach "Jaskini filozofów". Wezmą w niej udział José Casanova, ojciec Jan Andrzej Kłoczowski, Michał Paweł Markowski oraz Jerzy Stuhr.

Dni Tischnerowskie zakończą się w sobotę, 10 maja, Filozoficzną Majówką Młodych w Wyższej Szkole Europejskiej im. księdza Józefa Tischnera, w której wezmą udział uczniowie szkół jego imienia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)