Trwa ładowanie...
05-04-2013 09:30

Rozpoczyna się międzynarodowy festiwal im. Ady Sari

Symfonią Pieśni Żałosnych, op. 36 na sopran solo i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego rozpocznie się wieczorem 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Koncert odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty.

Rozpoczyna się międzynarodowy festiwal im. Ady SariŹródło: Thinkstockphotos
d3glghv
d3glghv

Na inauguracji publiczność usłyszy Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Klauzy oraz sopranistkę Ewę Biegas.

Podczas trwającego do 14 kwietnia festiwalu będzie można też posłuchać m.in. War Requiem, op. 66 Benjamina Brittena w wykonaniu polskich i brytyjskich artystów. Koncert utworu Brittena odbędzie się w Kościele Matki Bożej Niepokalanej i będzie uczczeniem setnych urodzin brytyjskiego kompozytora.

Najważniejsza część festiwalu, czyli Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, rozpocznie się w niedzielę. Weźmie w nim udział 60 młodych śpiewaków z Polski, Ukrainy, Armenii, Niemiec, USA, Korei Południowej, Francji, Bośni i Austrii. Konkurs będzie się składał z trzech etapów: w niedzielę i poniedziałek odbędą się przesłuchania I etapu konkursu, we wtorek i środę przesłuchania II etapu, a 12 kwietnia III etapu. 13 kwietnia goście festiwalu usłyszą koncert laureatów. Tego samego wieczoru wystąpi też Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Nowością tegorocznego 15. konkursu im. Ady Sari jest - jak powiedziała koordynatorka festiwalu Liliana Olech - inny niż w latach ubiegłych skład komisji konkursowej. - W poprzednich edycjach do jury zapraszaliśmy dojrzałych artystów i wybitne autorytety muzyczne. W tym roku jury będzie złożone z młodych twórców, laureatów poprzednich edycji konkursu - z Polski, Japonii, Słowenii i Austrii. Ich zdanie jest dla nas ważne. Liczymy też, że wypowiedzą się na temat tego, co dał im udział w konkursie im. Ady Sari - powiedziała Olech.

d3glghv

Najlepszy młody śpiewak otrzyma nagrodę finansową - 5 tys. euro. Na laureatów czekają również zaproszenia do udziału w spektaklach i koncertach. - Te drugie nagrody, przyznane przez dodatkowe jury obradujące w III etapie konkursu i złożone z dyrektorów polskich teatrów, będą w przyszłości procentować kontraktami i angażami - wyjaśniła Olech.

Podczas festiwalu odbędzie się konferencja naukowa Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Sympozjum zostanie zorganizowane z okazji 25-lecia działalności stowarzyszenia.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, od 1985 r. Towarzyszy mu Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. - Kiedy zaczynaliśmy organizację festiwali, Ada Sari znana była w świecie, ale nie na Sądecczyźnie, gdzie się wychowała. Festiwal sprawił, że sądeczanie poznali i znają artystkę - zauważyła Olech.

Organizatorem festiwalu jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

d3glghv

Tegoroczne przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie oraz Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Ada Sari (właściwie Jadwiga Szayer) urodziła się w 1886 r. w Wadowicach, a zmarła w 1968 r. w Ciechocinku. Była wybitną śpiewaczką operową, a także aktorką i pedagogiem. Dzieciństwo spędziła w Starym Sączu, którego jej ojciec był burmistrzem. Muzyki i śpiewu uczyła się w Krakowie, Wiedniu, Mediolanie. Jako śpiewaczka operowa występowała na największych scenach operowych świata, m.in. we Włoszech i USA. II wojnę światową spędziła w Warszawie, gdzie nauczała muzyki. Po wojnie wróciła na scenę operową, zaczęła też nauczać muzyki w Krakowie.

d3glghv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3glghv
Więcej tematów