PolskaRozpoczyna się lustracja samorządowców i urzędników

Rozpoczyna się lustracja samorządowców i urzędników

Zaczyna obowiązywać nowa ustawa lustracyjna. Według nowych zapisów lustracyjnych osoby objęte lustacją powinny składać do IPN-u oświadczenia lustracyjne. Według szacunków lustarcja może objąć od 300 tysięcy do nawet 700 tysięcy osób.

W województwie lubelskim oświadczenia lustracyjne będzie musiało złożyć na ręce wojewody co najmniej 5 tysięcy samorządowców i niemal dwustu pracowników administracji rządowej. Wcześniej wojewoda musi jednak skompletować listy osób podlegających temu obowiązkowi i powiadomić je.

Dotyczy to organów administracji samorządowej, zarządów i rad nadzorczych, spółek handlowych, w których udziały gminy przekraczają 50%. Obowiązek lustracyjny spoczywa też na kierownikach i zastępcach administracji w województwie oraz administracji rządowej podległej bezpośrednio wojewodzie. Obowiązkowi lustracyjnemu podlegają również dyrektorzy szkół publicznych i niepublicznych, którzy swoje oświadczenia składają Kuratorowi Oświaty.

Wojewoda ma czas na przygotowanie listy do 15. kwietnia. Konkretne osoby otrzymają zawiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego. Od tego momentu mają miesiąc na jego dostarczenie. Przekroczenie tego terminu skutkuje pozbawieniem z mocy prawa funkcji publicznej.

Ostateczny termin zakończenia pierwszego etapu procesu lustracyjnego to 15. maja. Do tego dnia organy powinny przyjąć oświadczenia lustracyjne, a następnie przesłać je do oddziałowych biur lustracyjnych IPN.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)