PolskaRozpoczyna się festiwal "ociekający krwią"

Rozpoczyna się festiwal "ociekający krwią"

Piąta i ostatnia edycja cyklu spotkań
autorskich Festiwalu Kryminału rozpoczyna się w środę w 12
miastach całego kraju. Gościem specjalnym jest rosyjska pisarka
Tatiana Polakowa.

Spotkania festiwalowe odbywać się będą od środy do niedzieli w Bielsku-Białej, Bochni, Chrzanowie, Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Raciborzu, Rzeszowie i Toruniu. Festiwal Kryminału to jedna z odsłon organizowanego przez Instytut Książki cyklu Cztery Pory Książki obok Pory Poezji (przełom lutego i marca), Festiwalu Literatury Popularnej Poplit (kwiecień) i Pory Prozy (październik). Festiwal Kryminału ma w tym roku swoją ostatnią edycję. W następnych latach zostanie on zastąpiony Porą Reportażu - informuje Instytut Książki.

W wieczorach autorskich ostatniego Festiwalu Kryminału, które odbywać się będą od 19 do 23 listopada wezmą udział tacy polscy autorzy jak Marek Krajewski, Konrad Lewandowski, Zygmunt Miłoszewski, Marcin Świetlicki, Tomasz Konatkowski, Krzysztof Maćkowski, Marcin Wroński, Paweł Jaszczuk, Irek Grin i inni. Gościem specjalnym Festiwalu będzie rosyjska pisarka Tatiana Polakowa, autorka wielu kryminałów takich jak "Karaoke dla damy z pieskiem", "Wielki seks w małym mieście", "Ekskluzywny macho", "Smak lodowego pocałunku", "Hasta la vista, baby", "Lady Feniks". W Polsce jej powieści ukazują się nakładem Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita SA.

Tatiana Polakowa otrzyma w tym roku Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru przyznawaną tradycyjnie dla pisarza spoza Polski. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali, która odbędzie się 22 listopada w Krakowie. Wtedy też poznamy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie" za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną wydaną w minionym roku.

Do tej pory wyróżnienie to otrzymali: Marek Krajewski za "Koniec świata w Breslau" (2004), Paweł Jaszczuk za "Foresta Umbra" (2005), Marek Harny za "Pismaka" (2006) oraz Marcin Świetlicki za "Dwanaście" (2007). (ap)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)