Trwa ładowanie...
ycipk-vedh4a
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozpoczyna się 24. Festiwal Organowy w Łowiczu

Koncert organisty Karola Gołębiowskiego, który od ponad 30 lat mieszka w Belgii, zainauguruje wieczorem w Bazylice Katedralnej w Łowiczu (woj. łódzkie) 24. Międzynarodowy Festiwal Organowy "Jan Sebastian Bach".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozpoczyna się 24. Festiwal Organowy w Łowiczu
(Thinkstockphotos)
ycipk-vedh4a

W festiwalu wezmą udział muzycy z Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Czech i Polski. Ich koncerty odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia. W programie znajdą się zarówno utwory Bacha, jak i m.in. Feliksa Mendelssohna, Louisa Vierne i Franciszka Liszta.

Międzynarodowy Festiwal Organowy odbywa się w Łowiczu od 1989 roku. Jego organizatorami są: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki i Łowicki Ośrodek Kultury, przy współudziale łowickiej Bazyliki Katedralnej. Do tej pory wystąpili na nim wykonawcy z Polski, Niemiec, Czech, Francji, Belgii, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Włoch, Litwy, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Danii, Norwegii i Węgier.

Imprezę zakończy 29 sierpnia koncert Czeszki Ireny Chribkowej. Honorowy patronat nad festiwalem objął ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba.

ycipk-vedh4a

Pierwsze organy łowicka kolegiata miała już od ok. 1410 roku, ale spłonęły one w 1515 r. Po przebudowie świątyni nowe organy zamontowano w 1654 r., przetrwały one do 1939 r., kiedy to ponownie w znacznej części spłonęły. W latach 1942-1943 zbudowano nowy instrument.

Ze względu na zły stan techniczny organy zostały poddane renowacji pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Ze starego instrumentu pozostał m.in. prospekt, którego centrum stanowi witraż przedstawiający króla Dawida grającego na harfie.

Jan Sebastian Bach urodził się w 1685 roku w Eisenach w Niemczech. Organista i kompozytor epoki baroku, był jednym z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Jego dorobek twórczy uznawany jest za pełen nowych rozwiązań technicznych. Artysta uprawiał niemal wszystkie znane w baroku formy i gatunki muzyki. Jest m.in. autorem wielu utworów o charakterze religijnym (m.in. oratoriów, dwóch Pasji i ponad 200 kantat), a także utworów orkiestrowych (m.in. koncerty brandenburskie) i na instrumenty klawiszowe (m.in. preludia, fugi, partity, słynne Wariacje Goldbergowskie). Pod koniec życia Bach walczył z postępującą ślepotą. Zmarł w 1750 roku w Lipsku w wieku 65 lat.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-vedh4a

ycipk-vedh4a
ycipk-vedh4a