Rozpoczęły się XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie
(AFP)
W Salt Lake City o godzinie 2 w nocy polskiego czasu rozpoczęły się XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Oficjalnie otworzył je prezydent Stanów Zjednoczonych, George W. Bush. Znicz olimpijski wspólnie zapaliła amerykańska drużyna hokeja na lodzie z 1980 r.
W ceremonii otwarcia wziął udział były prezydent Polski Lech Wałęsa, który został poproszony przez Komitet Organizacyjny Igrzysk o reprezentowanie kontynentu europejskiego. To trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu - powiedział Lech Wałęsa w wypowiedzi dla Polskiego Radia.
Po raz pierwszy w historii igrzysk zimowych w uroczystości ich otwarcia uczestniczył sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.
Widowisko rozpoczął wjazd 19 łyżwiarzy z których 18 trzymało transparenty z nazwami miast w których odbyły się dotychczasowe igrzyska. Jako 19. wjechał łyżwiarz z transparentem z napisem Salt Lake City. Następnie na stadion wniesiona została amerykańska flaga odzyskana z gruzów World Trade Center po ataku z 11 września. Flagę wnieśli sportowcy, strażacy i policjanci.
Drugą część ceremonii rozpoczęło wkroczenie reprezentacji narodowych biorących udział w olimpiadzie. Pierwszą reprezentacją, która wkroczyła na stadion była drużyna Grecji. Polską flagę niósł łyżwiarz figurowy Mariusz Siudek. Polska reprezentacja liczy 28 zawodników.
Kolejnym punktem programu było widowisko artystyczne w którym przeplatały się tańce indiańskich szczepów Apaczy i Navajo z występami Stinga i 350-osobowego chóru Mormonów.
Za bilet wstępu na stadion, na którym odbywała się ceremonia otwarcia, trzeba było zapłacić od 400 do prawie tysiąca dolarów. 55 tysięcy wejściówek sprzedano bardzo szybko. Według organizatorów, mimo różnicy czasu, transmisję z ceremonii otwarcia oglądało ponad 2 mld ludzi na całym świecie.
W igrzyskach bierze udział rekordowa liczba - 3500 zawodników, którzy przez 2 tygodnie będą walczyć o medale olimpijskie w 78 konkurencjach.
Siedemnaście dni sportowych zmagań miało rozpocząć się już w piątek kwalifikacjami w konkursie skoków narciarskich oraz treningami narciarzy i saneczkarzy. Imprezy odwołano jednak ze względu na burzę śnieżną i silny wiatr.
Pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w 1924 roku w Chamonix we Francji, ostatnie - osiemnaste, w Nagano w Japonii. W olimpiadzie w w Chamonix w 14 konkurencjach w 5 dyscyplinach rywalizowało 294 zawodników z 16 krajów. Wśród nich było 13 kobiet. Dla porównania - w Nagano było 2302 zawodników z 72 krajów, walczących w 68 konkurencjach w 12 dyscyplinach. Sportsmenek było 814.
W historii zimowych igrzysk olimpijskich Polacy zdobyli 4 medale - 1 brązowy w narciarstwie w Cortina d'Ampezzo w 1956 roku, 2 medale - srebrny i brązowy cztery lata później w Sqaw Valley, w łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie klasycznym oraz złoty medal na igrzyskach w Sapporo w 1972 roku w skokach narciarskich. (mp, miz, ej)
Zobacz także: Salt Lake City 2002