PolskaRozpoczęły się VI Dni Pamięci Żydów Tarnowskich

Rozpoczęły się VI Dni Pamięci Żydów Tarnowskich

Uroczystą modlitwą za zmarłych na cmentarzu żydowskim w Tarnowie rozpoczęły się w czwartek wieczorem VI Dni Pamięci Żydów Tarnowskich.

Celem cyklu imprez i uroczystości, które potrwają do niedzieli, jest upamiętnienie śmierci ponad 40 tys. Żydów, którzy zginęli z rąk hitlerowców w wyniku zakrojonej na dużą skalę akcji pacyfikacyjnej w czerwcu 1942 r.

Kadisz, czyli modlitwę za zmarłych, zmówili na tarnowskim kirkucie przedstawiciele krakowskiej gminy żydowskiej oraz Żydzi przybyli na uroczystości z Polski i kilku krajów. Modlili się przed złamaną kolumną z Synagogi Nowej w Tarnowie, którą przed laty przewieziono ze zniszczonej świątyni na cmentarz, jako kamienny symbol zagłady Żydów i ich kultury.

Później uczestnicy uroczystości zebrali się na tarnowskim rynku przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia z czerwca 1942 r.

W ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Tarnowskich otwarto dwie wystawy: jedna jest poświęcona historii i kulturze Żydów, tematem drugiej jest Izrael. Do soboty każdego dnia wieczorem w ruinach Starej Synagogi zaplanowano koncerty i spektakl teatralny. Tłem dla występów będzie kolumnada Bimy czyli miejsca, z którego odczytywano Torę. W niedzielę tarnowski kirkut będzie można zwiedzać z przewodnikami, którzy będą opowiadać o przeszłości miasta, jego sławnych obywatelach oraz świętych cadykach chasydzkich, którzy spoczywają na tym cmentarzu.

10 czerwca 1942 r. Niemcy ogłosili utworzenie w Tarnowie getta i zarządzili koncentrację ludności żydowskiej. Następnego dnia rozpoczął się tzw. krwawy tydzień, w trakcie którego mordowano Żydów z miast i okolic na tarnowskim rynku, przyległych uliczkach oraz na cmentarzu żydowskim. Żydów mordowano także w obozach zagłady, głównie w Bełżcu, do którego systematycznie wyruszały transporty z tarnowskiego getta. (and)

tarnówgettoobchody

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)