Rozpoczęło się odczytywanie listy 102 tys. ofiar holokaustu
Dla uczczenia 60. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz w sobotę wieczorem w Teatrze Holenderskim w Amsterdamie rozpoczęło się odczytywanie listy 102.000 ofiar holokaustu, deportowanych z Holandii i zamordowanych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.
Apel pomordowanych rozpoczęli rabin Sonny Herman i burmistrz Amsterdamu Job Cohen, odczytując po dziesięć nazwisk z początku listy. Sala Teatru Holenderskiego została wybrana na miejsce apelu, ponieważ tu spędzano najpierw osoby przeznaczone do wywózki.
Apel, który zorganizował Holenderski Komitet Oświęcimski i stowarzyszenie Memorial Camp Westerbork, będzie trwał dzień i noc przez 112 godzin.
Uroczystości 60-lecia wyzwolenia Auschwitz zakończą się w Holandii w czwartek na terenie obozu Westerbork, na północy kraju, gdzie znajdowała się rampa, z której wywożono ludzi do obozów zagłady.
W lekturze nazwisk pomordowanych bierze udział 700 osób. Są to ludzie, którzy ocaleli z obozów, ich bliscy oraz studenci.
Ten apel sprawi, że imiona pomordowanych nie zostaną zapomniane - tymi słowy zakończył swe przemówienie, które poprzedziło odczytywanie listy ofiar, przewodniczący Holenderskiego Komitetu Oświęcimskiego, Jacques Grishaver.
Ze 107.000 wywiezionych przeżyło tylko 5.200 osób - powiedział burmistrz Amsterdamu Job Cohen.