Rozpoczęło się głosowanie na Książkę Roku 2009
Do 30 lipca w Bibliotece Śląskiej w Katowicach można głosować na Książkę Roku 2009. Można wybierać spośród pozycji nominowanych w jedenastej edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
W tym sezonie do Nagrody Biblioteki Śląskiej zgłoszono następujące książki: "Nieludzka komedia" Jerzego Franczaka, "Ostatni raport" Zbigniewa Kruszyńskiego, "Piaskowa góra" Joanny Bator, "W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu" Zbigniewa Mikołejki, "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk, "Margot" Michała Witkowskiego, "Głowa Minotaura" Marka Krajewskiego i "Frascati" Ewy Kuryluk.
Książki nominują wybitni humaniści - krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury, a zwycięzcę wybierają w głosowaniu czytelnicy biblioteki. W holu głównym Biblioteki Śląskiej przygotowano wystawę prezentującą wszystkie nominowane książki i sylwetki autorów, a także urnę oraz karty do głosowania.
W tej edycji plebiscytu zrezygnowano z wprowadzonego w poprzedniej głosowania przez internet. - Takie rozwiązanie przyjęliśmy na jubileuszową edycję, teraz wracamy jednak do poprzedniej formuły, zależy nam bowiem, żeby głos oddawały osoby, które rzeczywiście odwiedzają Bibliotekę Śląską, jej czytelnicy - powiedziała Agnieszka Kosmala z działu promocji biblioteki.
Rozstrzygnięcie plebiscytu i uroczyste wręczenie nagrody - statuetki z brązu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego - nastąpi jesienią tego roku.
W poprzednich edycjach plebiscytu czytelnicy nagrodzili książki: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Macieja Maleńczuka, Janusza Głowackiego, Jana Pawła II, Ryszarda Kapuścińskiego i Henryka Wańka.
Biblioteka Śląska jest największą i najstarszą w regionie oraz jedną z największych w Polsce. Jej zbiory liczą ponad 2,1 mln woluminów, ma 210 tys. zarejestrowanych czytelników.