Trwa ładowanie...
d3u6lok
22-08-2010 21:30

Rozpoczął się XVIII festiwal "Pieśń naszych korzeni"

Kantaty i arietty włoskiej barokowej śpiewaczki i kompozytorki Barbary Strozzi zainaugurowały w Jarosławiu (Podkarpackie) XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

d3u6lok
d3u6lok

W wieczornym koncercie inauguracyjnym w kościele św. Mikołaja wystąpił austriacki zespół Bella Discordia.

W festiwalu, który potrwa do następnej niedzieli wystąpi łącznie kilkudziesięciu artystów z dziesięciu krajów: Austrii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Rosji, Belgii, Estonii, Rumunii, Tunezji i Polski.

Festiwalowe koncerty tradycyjnie odbywać się będą w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także i w cerkwi. Zaplanowano również jeden koncert nocny.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna impreza połączy w sobie trzy wątki. Pierwszym z nich będzie "misteryjny dramat na Wschodzie i Zachodzie". W ten nurt wpisuje się jedyny zachowany przykład bizantyjskiego teatru liturgicznego "Oficjum o Trzech Młodziankach w Piecu Ognistym". Zaprezentuje je moskiewski zespół Sirin. Oficjum w całości zostanie pokazane po raz pierwszy od około 400 lat.

d3u6lok

Drugim wątkiem będzie turecka mistyczna tradycja suficka. Przypomniana tu zostanie postać i twórczość Wojciecha Bobowskiego (Ali Ufki Beja) - Polaka, który w XVII wieku jako młody mężczyzna został wzięty do niewoli przez Tatarów, a później sprzedany na dwór tureckiego sułtana, gdzie zrobił karierę m.in. jako muzyk i oficjalny tłumacz. Jego zapisy klasycznej muzyki tureckiej są pierwszym i najważniejszym źródłem muzyki otomańskiej XVI i XVII w.

Trzeci wątek to muzyka kobiet: świecka, salonowa Barbary Strozzi, która otworzyła festiwal, oraz średniowiecznej mistyczki, wizjonerki, poetki i kompozytorki Hildegardy z Bingen.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

W czasie trwania festiwalu odbywać się będą seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w kościele i przekazie oraz warsztaty chorałowe i chóru festiwalowego. Jak co roku wezmą w nich udział zarówno artyści występujący na festiwalu jak i publiczność. Zdobyte na nich umiejętności zostaną wykorzystywane podczas mszy w rycie gregoriańskim, która w niedzielę zakończy imprezę. Natomiast chór festiwalowy, który w tym roku składać się będzie głównie z kobiet, wystąpi w koncercie finałowym, w którym wykona średniowieczny moralitet Hildegardy z Bingen.

d3u6lok

Zespół Bella Discordia powstał w 2005 roku. Tworzy go pięcioro muzyków; Maria Skiba (sopran), Reinhild Waldek (harfa barokowa), Frank Pschichholz (teorba i gitara barokowa), Gerd Amelung (wirginał) i Waltraud Gumz (vilone). Zespół specjalizuje się w twórczości Barbary Strozzi.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj