Rozpoczął się Satyrykon 2005
28. edycja Satyrykonu rozpoczęła się w Legnicy. Na legnickim rynku zaroiło się od krasnoludków, które
są w tym roku tematem przewodnim konkursu.
17.06.2005 20:40
Satyrykon jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików. Otwarciu głównej ekspozycji, na której zgromadzono najlepsze tegoroczne prace, towarzyszyło wręczenie nagród laureatom. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.
Grand Prix, szczerozłoty kluczyk otrzymał Andrzej Graniak. Jego ilustracja przedstawia człowieka pijącego alkohol i krasnoludki, które przebierają się za białe myszki, aby właśnie w takim przebraniu za chwilę mu się ukazać.
Na otwartej w piątek wystawie w Muzeum Miedzi w Legnicy zgromadzono ok. 200 prac 133 autorów z całego świata. Prace wybrano spośród ponad 2,5 tysiąca, które nadesłało na tegoroczny konkurs 690 autorów z 56 krajów świata.
Na głównej ekspozycji można zobaczyć np. rysunek z krasnoludkami niosącymi wycięte słowa: älub czasopismaö są äKrasnoludki trzymające władzęö i krasnoludki - dresiarze,
Zdaniem współtwórcy Satyrykonu Roberta Szecówki Polacy coraz mniej się śmieją. "Nie rozumieją metafory i symboliki w rysunku satyrycznym" - powiedział PAP Szecówka.
Inicjatorami legnickiego Satyrykonu w 1977 roku był legniczanin Andrzej Tomiałojć oraz wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo impreza miała charakter lokalny i była wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w kolejnym roku przekształciła się w ogólnopolską, a potem międzynarodową.
Od wielu lat Międzynarodowa Wystawa Satyrykon jest zwieńczeniem konkursu na który rokrocznie prace przysyłają twórcy z całego świata. Pokonkursowa wystawa została uznana przez amerykański magazyn satyryczny ôWitty Worldö za jedną 10 najlepszych w świecie i oznaczona plakietką ôGrand Prixö. Część z napływających co roku na konkurs prac tworzy zbiory Galerii Satyrykonu. Wśród nich są ilustracje twórców z Europy, Azji, obu Ameryk i Australii.