Trwa ładowanie...
d4i25yl
Rozpoczął się proces Dżochara Carnajewa - zamachowca z Bostonu
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozpoczął się proces Dżochara Carnajewa - zamachowca z Bostonu

W Bostonie rozpoczął się proces Dżochara Carnajewa, oskarżonego o zamach bombowy podczas Maratonu Bostońskiego w 2013 roku. W ataku braci Carnajewów zginęły trzy osoby, ponad 260 zostało rannych. Carnajewowi grozi kara śmierci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4i25yl

Oczekuje się, że proces potrwa trzy miesiące; tuż przed jego rozpoczęciem sąd oddalił wniosek obrony o przeniesienie go poza Boston, toteż na sali sądowej pojawiło się kilkadziesiąt osób, które ucierpiały w zamachu lub straciły w nim bliskich.

Agencja AFP zwraca uwagę, że na sali sądowej są rodzice ośmioletniej Martin Richard, która zginęła podczas ataku.

d4i25yl

Na Carnajewie ciąży 30 zarzutów; na podstawie 17 z nich można skazać go na śmierć.

21-letni Dżochar Carnajew jest oskarżony o zabicie trzech osób i spowodowanie obrażeń u 264 za pomocą ładunków wybuchowych domowej roboty na finiszu maratonu w Bostonie 15 kwietnia 2013 roku, a także o postrzelenie ze skutkiem śmiertelnym policjanta trzy dni później. Jeśli zostanie uznany za winnego, ława przysięgłych, której wybór zakończono we wtorek, orzeknie, czy skazać go na śmierć.

Jego starszy brat Tamerlan, z którym dokonał zamachu w Bostonie, zginął w starciu z policją po ataku. Policjant zastrzelony po zamachu na terenie kampusu Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) podczas policyjnej obławy na sprawców zamachu był czwartą ofiarą ataku.

Obrońcy Dżochara nie kryją, że przyjęta przez nich linia obrony opiera się na założeniu, że gdy doszło do zamachu miał on tylko 19 lat i był całkowicie zdominowany przez starszego brata, 26-letniego Tamerlana, który był inicjatorem ataku.

d4i25yl

Procedura wyboru ławy przysięgłych w procesie Carnajewa trwała od 5 stycznia. Spośród około 1350 osób wybrano 12 przysięgłych, którzy zadecydują o losie oskarżonego, i sześciu zastępców.

Bracia Carnajewowie, z pochodzenia Czeczeni, od wielu lat mieszkali w USA. Dżochar Carnajew nie przyznaje się do winy.

d4i25yl

Podziel się opinią

Share

d4i25yl

d4i25yl
Więcej tematów