PolskaRozpoczął się Góralski Karnawał

Rozpoczął się Góralski Karnawał

Przejazdem sań z muzykami i zaproszonymi
gośćmi przez wieś rozpoczął się w Bukowinie Tatrzańskiej
XXXIV Góralski Karnawał. Ta największa w sezonie zimowym na
Podhalu impreza propagująca folklor góralski potrwa do niedzieli.

Rozpoczął się Góralski Karnawał
Źródło zdjęć: © PAP

Od samego początku, czyli od 1973 r., najważniejszym wątkiem bukowiańskiego karnawału jest ogólnopolski konkurs grup kolędniczych. Towarzyszą mu inne przeglądy i atrakcje, m.in. konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych, występy kapel góralskich, kiermasz sztuki ludowej. Jedną z atrakcji jest obrzędowy spektakl "Wesele góralskie" w wykonaniu artystów ludowych z Bukowiny Tatrzańskiej.

Każdego dnia występy na scenie bukowiańskiego Domu Ludowego ściągają setki widzów, a imprezy plenerowe - takie jak wyścigi kumoterek - tysiące turystów spędzających ferie pod Tatrami.

Od wielu lat przyjeżdżamy na ferie do Bukowiny Tatrzańskiej, zawsze wtedy, gdy jest karnawał, bo dla nas ta impreza jest okazją do spotkania się z wciąż żywą formą góralskiego folkloru - powiedziała Anna Haber z Mazowsza.

W trwającym pięć dni cyklu imprez składających się na bukowiański karnawał bierze udział kilkuset wykonawców; co roku w trakcie tej imprezy na deskach Domu Ludowego prezentuje się około 60 grup kolędniczych, 70 par tanecznych i około 15 zespołów tańca zbójnickiego.

Karnawałów na świecie jest dużo, bo i w Rio de Janeiro, i w Wenecji, ale taki, jak na bukowiańskich wierchach, w Bukowinie Tatrzańskiej, jest tylko jeden. Warto przyjść do bukowiańskiego Domu Ludowego, bo do niedzieli będą śpiewy od rana do rana, i muzyka, i najlepsi kolędnicy z całej Polski, i popisy solowych par tanecznych - powiedział Bartek Koszarek z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

A wieczorami będzie konkurs tańca zbójnickiego. Ściągają do nas najlepsi zbójnicy ze Słowacji, z Pienin, Orawy, Spisza i całego Podhala, żeby się spróbować w tańcu, śpiewie i prezentacji. Warto ich zobaczyć - zachęca Koszarek.

W niedzielę, w ostatnim dniu imprezy, na stadionie w Bukowinie Tatrzańskiej odbędą się wyścigi konne na śniegu, między innymi kumoterek, czyli dwumiejscowych sań góralskich, którymi dawniej komoszka i kumoter wozili dzieci do chrztu. Dziś górale z całego Podhala jeżdżą nimi na wyścigi. Kumoter zwykle powozi, a kumoszka balastuje na zakrętach.

Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska należy do Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych (FECC). Głównym organizatorem Góralskiego Karnawału jest Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)