Rozpoczął się Góralski Karnawał
Przejazdem sań z muzykami i zaproszonymi
gośćmi przez wieś rozpoczął się w Bukowinie Tatrzańskiej
XXXIV Góralski Karnawał. Ta największa w sezonie zimowym na
Podhalu impreza propagująca folklor góralski potrwa do niedzieli.
Od samego początku, czyli od 1973 r., najważniejszym wątkiem bukowiańskiego karnawału jest ogólnopolski konkurs grup kolędniczych. Towarzyszą mu inne przeglądy i atrakcje, m.in. konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych, występy kapel góralskich, kiermasz sztuki ludowej. Jedną z atrakcji jest obrzędowy spektakl "Wesele góralskie" w wykonaniu artystów ludowych z Bukowiny Tatrzańskiej.
Każdego dnia występy na scenie bukowiańskiego Domu Ludowego ściągają setki widzów, a imprezy plenerowe - takie jak wyścigi kumoterek - tysiące turystów spędzających ferie pod Tatrami.
Od wielu lat przyjeżdżamy na ferie do Bukowiny Tatrzańskiej, zawsze wtedy, gdy jest karnawał, bo dla nas ta impreza jest okazją do spotkania się z wciąż żywą formą góralskiego folkloru - powiedziała Anna Haber z Mazowsza.
W trwającym pięć dni cyklu imprez składających się na bukowiański karnawał bierze udział kilkuset wykonawców; co roku w trakcie tej imprezy na deskach Domu Ludowego prezentuje się około 60 grup kolędniczych, 70 par tanecznych i około 15 zespołów tańca zbójnickiego.
Karnawałów na świecie jest dużo, bo i w Rio de Janeiro, i w Wenecji, ale taki, jak na bukowiańskich wierchach, w Bukowinie Tatrzańskiej, jest tylko jeden. Warto przyjść do bukowiańskiego Domu Ludowego, bo do niedzieli będą śpiewy od rana do rana, i muzyka, i najlepsi kolędnicy z całej Polski, i popisy solowych par tanecznych - powiedział Bartek Koszarek z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.
A wieczorami będzie konkurs tańca zbójnickiego. Ściągają do nas najlepsi zbójnicy ze Słowacji, z Pienin, Orawy, Spisza i całego Podhala, żeby się spróbować w tańcu, śpiewie i prezentacji. Warto ich zobaczyć - zachęca Koszarek.
W niedzielę, w ostatnim dniu imprezy, na stadionie w Bukowinie Tatrzańskiej odbędą się wyścigi konne na śniegu, między innymi kumoterek, czyli dwumiejscowych sań góralskich, którymi dawniej komoszka i kumoter wozili dzieci do chrztu. Dziś górale z całego Podhala jeżdżą nimi na wyścigi. Kumoter zwykle powozi, a kumoszka balastuje na zakrętach.
Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska należy do Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych (FECC). Głównym organizatorem Góralskiego Karnawału jest Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej.