PolskaRozpoczął się gdański areopag

Rozpoczął się gdański areopag

Debata na temat historii i sprawiedliwości rozpoczęła gdański areopag. Jest to odbywający się od 2000 r. cykl debat i spotkań poświęconych etyce, wierze i cnotom obywatelskim. Debacie przysłuchiwało się ponad tysiąc osób.

W dyskusji w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku wzięli udział: publicysta i specjalista ds. polsko-niemieckich Adam Krzemiński, b. rzecznik praw obywatelskich prof. Ewa Łętowska, socjolog prof. Wiktor Osiatyński oraz historyk, b. minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, prof. Henryk Samsonowicz.

Moderatorami dyskusji byli dziennikarz Maciej Wierzyński i duszpasterz środowisk twórczych w Gdańsku, ks. Krzysztof Niedałtowski.

Adam Krzemiński w swoim wystąpieniu pt. "Skąd się bierze syndrom złego sąsiada" podkreślił, że "należy i można się uwolnić od przekonania, że inny naród i inna rasa to są wrodzy obcy". Dodał, że - w XXI w. płyniemy wszyscy w jednej łódce, że podziały nie odrywają takiej roli: zagrożenia klimatyczne, zagrożenia ekonomiczne, kryzysy światowe, te tradycyjne podziały narodowe nie odgrywają takiej roli. -

- Czas na empatię i czas na szukanie sojusznika, a nie wroga w swoim sąsiedzie - zakończył swoje wystąpienie Krzemiński.

Prof. Ewa Łętowska w swoim wystąpieniu pt. "Czy prawo powinno rozliczać historię" powiedziała, że "prawo kiepsko osądza historię, bo perspektywa prawa i perspektywa historii są odmienne, gdy idzie o czas". Dodała, że "prawo jest tworzone zgodnie z wolą polityczną i zgodnie z regułami gry na czas, dopóki nie zostanie zmienione i w związku z tym, jak może osądzać historię ?".

Zdaniem prof. Łętowskiej, - naiwnością jest sądzić, że prawo zrobi porządek z naszymi aspiracjami do rozliczenia historii. -

"Czym sprawiedliwość różni się od zemsty?" - na to pytanie odpowiedzi szukał prof. Wiktor Osiatyński. Powiedział, że dla niego - najwspanialszym przejawem sprawiedliwości jest sprawiedliwość naprawcza, która prowadzi do wybaczenia, do pojednania i do zadośćuczynienia ofierze oraz poniesienia pewnych konsekwencji przez sprawcę. -

Prof. Henryk Samsonowicz w swoim wystąpieniu pt. "Na ile mity narodowe przesłaniają prawdę?" podkreślił, że - nie można mówić, że historia jest sprawiedliwa, natomiast można i trzeba mówić o tym, że ludzie są albo nie są sprawiedliwi.-

W niedzielę w ramach gdańskiego areopagu odbędzie się debata pt. "Sprawiedliwość dla społeczeństwa".

Gdański Areopag organizowany przez duszpasterstwo środowisk twórczych, sięga do tradycji publicznych zgromadzeń i debat, które w starożytności toczyli Ateńczycy na wzgórzu Aresa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)