Trwa ładowanie...
d26mc2b
07-07-2007 23:55

Rozpoczął się 3. Brave Festival - Przeciw wypędzeniom z kultury

Koncertem Alima Qasimova z Azerbejdżanu rozpoczął się we Wrocławiu 3. Brave Festiwal - Przeciw wypędzeniom z kultury, zatytułowany w tym roku "Zatopione Pieśni". Podczas trwającej do 14 lipca imprezy wystąpi ponad 150 artystów z 17 krajów świata, którzy będą prezentowali swoją tradycyjną kulturę.

d26mc2b
d26mc2b

Organizatorzy zaplanowali łącznie 60 wydarzeń, w tym m.in. koncerty, spektakle, seanse filmowe, warsztaty i wystawy. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpił Alim Qasimov z Azerbejdżanu, który jest mistrzem maugham, czyli modalnego śpiewu popularnego w górach Kaukazu i wśród tureckojęzycznych narodów Azji Środkowej.

Artysta, który koncertował m.in. w Ameryce Północnej, Europie i Azji powiedział, że piosenki które śpiewa opowiadają o zwyczajnym życiu, jego urokach i smutkach, o miłości, ale i o gwiazdach świecących na niebie i są to tradycyjne pieśni azerskie. Myślę, że ludzie słuchają nas, bo ta muzyka ma uniwersalną moc. Często na koncertach zdarza się że słuchacze płaczą, potem opowiadają, że czują się tą muzyką oczyszczeni, chociaż często w ogóle nie rozumieją słów - opowiadał Qasimow.

Pomysłodawcą festiwalu jest jego dyrektor artystyczny Grzegorz Bral. Idea festiwalu narodziła się kiedy obserwowałem ludzi, którzy z narażeniem życia chronią lokalne społeczności w ich własnych kulturach. Poznałem takie osoby np. w Tybecie i w Meksyku. Okazało się, że tam rozgrywa się najprawdziwsza walka o przetrwanie tradycyjnych kultur - powiedział Bral.

Dlatego - zdaniem dyrektora - festiwal skierowany jest do nas wszystkich, żebyśmy wiedzieli więcej o ginących kulturach i działali w stronę pomocy im. Ten festiwal mówi o kulturach ginących. Ale żeby nie poprzestać na mówieniu, dochód z niego przeznaczamy dla fundacji która pomaga dzieciom tybetańskim - tłumaczył dyrektor.

d26mc2b

Na festiwalu wystąpi ponad 150 artystów. Według Brala, na szczególną uwagę zasługuje m.in. koncert artystów plemienia Bunin z Tajwanu. To plemię śpiewa w moim odczuciu najstarszą pieśń świata, która śpiewana jest dokładnie w ten sam sposób od pięciu tys. lat. Jest to "pieśń żniwna", śpiewana tradycyjnie przez ośmiu mężczyzn. I kiedy jeden z nich umiera, następnego który go zastępuje, uczą śpiewać dokładnie w ten sam sposób- opowiadał Bral.

Festiwalowi towarzyszy m.in. wystawa na wrocławskim Rynku, prezentująca krótkie opisy wydarzeń festiwalowych, spektakle, spotkania z artystami, projekcje filmów poświęconych ginącym kulturom i warsztaty np. tradycyjnego śpiewu z Sardynii, czy izraelskiego tańca ramion.

Organizatorem Brave Festival jest wrocławski Teatr Pieśni Kozła, a imprezy będą się odbywały w 13 miejscach w mieście.

d26mc2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26mc2b
Więcej tematów