Rozpoczął się 26. Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej
Wieczorny koncert "Dźwięki północy"
zainaugurował w Gdańsku Festiwal Folkowy Europejskiej
Unii Radiowej. Festiwal odbywa się w tym roku po raz 26., a po raz
drugi w Polsce.
Koncert "Dźwięki północy" skomponowany został przez muzyka jazzowego Olo Walickiego. Przewodnią ideą koncertu jest nawiązanie do tradycji pomorskich, kaszubskich, powiązanie tradycyjnych elementów muzyki ludowej z nowoczesnym jazzem. Kompozytor podkreślił, że duży nacisk położył na wykorzystanie języka kaszubskiego.
Walicki zaprosił do udziału w koncercie innych muzyków m.in. Marię Namysłowską, wokalistkę i kompozytorkę, córkę Zbigniewa Namysłowskiego, oraz Damrokę Kwidzyńską, studentkę Akademii Muzycznej w Gdańsku, która wspólnie z zespołem "Kompanijo Wazeboków" wykonuje utwory rockowe do tekstów w języku kaszubskim.
Festiwalowe koncerty odbywać się będą codziennie do niedzieli 7 sierpnia, na scenie ustawionej na Długim Targu przy Zielonej Bramie w godzinach popołudniowych. Artyści występujący w kościele św. Jana rozpoczynać będą swoje koncerty o 20:00.
W festiwalu wezmą udział wykonawcy m.in. z Białorusi, Czech, Norwegii, Niemiec, Słowenii. Po raz pierwszy na festiwalu obecni będą przedstawiciele Rosji. W sumie wystąpić ma 20 zespołów z 17 krajów europejskich.
Polskę reprezentować będą: pieśniarka i skrzypaczka Joanna Słowińska z zespołem - w jej repertuarze znajdują się m.in. dawne, tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie; San-Nin Trio założone przez Marię Pomianowską - artystkę grającą m.in. na wiolonczeli i dawnych instrumentach takich jak suka biłgorajska czy fidel płocka; oraz Trebunie Tutki i Kinior Future Sound.
Co roku Festiwal Folkowy realizowany jest przez radiofonię z innego kraju. W tym roku organizatorem jest Polskie Radio, które przeprowadzi transmisje koncertów.