Rozmowy USA‑Korea Płn.-Chiny w Pekinie
Rozmowy między Stanami Zjednoczonymi, Koreą Północną i Chinami na temat koreańskiego kryzysu nuklearnego odbędą się w przyszłą środę - 23 kwietnia - w Pekinie - podały w środę media południowokoreańskie i amerykańskie.
Według "New York Times", plany nawiązania takich rokowań zostały zaaprobowane już przez prezydenta George'a W. Busha. Przyszłotygodniowe spotkanie byłoby pierwszym kontaktem amerykańsko-północnokoreańskim od początku roku i usunięcia przez Koreę Północną z Phenianu inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Spotkanie trójstronne to kompromis między dążeniem USA do rozmów wielostronnych, a naleganiem Korei Północnej na bezpośrednie rozmowy dwustronne z Waszyngtonem. Z relacji nowojorskiego dziennika wynika, że Chiny obiecały Stanom Zjednoczonym, iż w czasie rozmów nie będą jedynie pośrednikiem i organizatorem spotkania, lecz aktywnie włączą się w rokowania.
Prasa południowokoreańska zapowiada natomiast ogłoszenie jeszcze przed końcem tego tygodnia oświadczeń Phenianu i Waszyngtonu na temat zakresu rokowań.
W Seulu mówi się, że rozmowy są wynikiem wizyty w Phenianie chińskiego wicepremiera Qian Qichena. Miał on w tajemnicy odwiedzić Koreę Północną tuż po wybuchu wojny w Iraku.
Dyplomatyczne źródła w Tokio podały w środę, iż inne kraje - przede wszystkim Japonia, Korea Południowa i Rosja - dołączą do trzech delegacji w "późniejszym czasie". Amerykańska administracja ma jeszcze w środę przedstawić konkretny harmonogram rokowań z Phenianem - podają tokijskie źródła. (aka)