Rozmowy Tusk-Hollande: zgoda ws. budżetu UE i interwencji w Mali
Prezydent Hollande, po rozmowach z polskim premierem w Paryżu podkreślił, że relacje polsko-francuskie układają się "naprawdę wspaniale" a Polska i Francja mają zbieżne interesy w kwestii unijnego budżetu. Premier Donald Tusk dodał, że to Francja będzie największym partnerem Polski w przyszłej polityce obronnej w Europie.
Tematem poniedziałkowych rozmów Tusk-Hollande był głównie budżet UE na lata 2014-2020. W przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt UE właśnie w tej sprawie. - Okazało się, że Francja i Polska działają wspólnie na rzecz realistycznego, ale możliwie dużego budżetu europejskiego, dostrzegając szczególnie w polityce rolnej i w polityce spójności dobre mechanizmy na rzecz przeciwdziałania kryzysowi - podkreślił premier Tusk.
Również Hollande wskazywał na zbieżność interesów w kwestii unijnego budżetu. - Naszą wspólną wolą jest wspólny budżet europejski, który pozwoliłby na zachowanie WPR, ponieważ zarówno Polska, jak i Francja są do tej polityki przywiązane, oraz na zachowanie funduszy spójności, ponieważ pozwalają one na prowadzenie odpowiednich inwestycji - mówił.
Ponadto, prezydent Hollande podkreślał, że "euro wzmacnia się i osiąga bardzo wysoki poziom kursowy (...). Inwestorzy wracają na rynek". Zaznaczył jednocześnie, że Francja opowiada się za tym, żeby Polska była "w pełni stowarzyszona we wszystkich gremiach, które mają na celu pogłębienie unii gospodarczo-walutowej".
Na spotkaniu ogłoszono, że 6 marca w Polsce odbędzie się specjalny szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) z udziałem Hollande'a oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Szczyt będzie poświęcony "przyszłości Europy i wspólnym działaniom na rzecz obronności Europy" - wyjaśnił Donald Tusk. Premier ocenił, że "dla tej części świata to przełomowe spotkanie". - Zarówno Polska, jak i Francja są przywiązane do tego, aby wzmocnić obronność w Europie - podkreślił z kolei prezydent Hollande.
O wzmocnienie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE Polska zabiega od dawna. Rozwój tej polityki, oprócz Warszawy, popierają Paryż i Berlin - w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Donald Tusk relacjonował, że podczas rozmów z francuskim prezydentem wyraził satysfakcję z powodu aktywności Francji w przyszłej polityce obronnej w Europie. - Francja będzie uczestniczyła w większym wymiarze niż inne państwa w naszych manewrach "Steady Jazz". One zaangażują spore środki i wielu żołnierzy. Francja jest tutaj naszym największym partnerem w tych manewrach - mówił polski premier.
Jako najlepszy dowód "naprawdę wspaniałych" relacji z Polską Hollande wskazał zaproszenie, jakie wystosował do prezydenta Bronisława Komorowskiego na obchody Dnia Zwycięstwa 8 maja we Francji. Z kolei jesienią tego roku odbędą się konsultacje międzyrządowe między polskim rządem a gabinetem Jean-Marca Ayrault.
Donald Tusk potwierdził poparcie dla francuskiej interwencji w Mali
Polscy ministrowie podczas dzisiejszego posiedzenia rządu zajmą się wnioskiem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zgodę na wysłanie 20 polskich instruktorów w ramach misji unijnej w Mali - zapowiedział podczas wizyty w Paryżu premier Donald Tusk.
Szef rządu zapewnił, że żołnierze nie będą uczestniczyć w misji bojowej, ale szkoleniowej. Premier argumentował, że nasz kraj powinien wesprzeć Francję w utrzymaniu stabilności w regionie. Dodał, że odpowiedzialność za stabilizację w Mali spoczywa na całej wspólnocie międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej.