Rozmowy Putin-Merkel. Prezydent Rosji: "kanclerz Niemiec zawsze będzie mile widziana w Rosji"
- Nasze poglądy nie zawsze były zbieżne, ale dialog między nami zawsze był szczery - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin. W piątek przyjął w Moskwie odchodzącą ze stanowiska kanclerz Niemiec Angelę Merkel.
"Jak zawsze świetnie" miało przebiegać spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na Kremlu. Tak podsumował niemal trzygodzinne rozmowy liderów ambasador Rosji w Niemczech Siergiej Nieczajew. Putin i Merkel dyskutowali między innymi o stosunkach handlowych między krajami, sytuacji w Afganistanie, ale też opozycjoniście Aleksieju Nawalnym.
- Chciałbym zauważyć, że Niemcy pozostają dla nas jednym z głównych partnerów, zarówno w Europie, jak i ogólnie na świecie - powiedział Putin.
Zwrócił się także bezpośrednio do Angeli Merkel dziękując jej, że dobre stosunki między krajami to między innymi jej dzieło.
Zobacz też: PE przyjrzy się "lex TVN". Włodzimierz Cimoszewicz o szczegółach
- Pomimo tego, że w 2020 roku mieliśmy dość poważne pogorszenie koniunktury, w ostatnich sześciu miesiącach nastąpił zwrot i ruch w handlu niemal się podwoił - stwierdził prezydent Rosji.
Na koniec spotkania zapewnił kanclerz Niemiec, że ta "zawsze będzie gościem mile widzianym w Rosji" i wręczył swojej rozmówczyni kwiaty.
Konferencja prasowa liderów
Po zakończonych rozmowach Putin i Merkel zwołali konferencję prasową.
Prezydent Rosji przekazał, że jego kraj wywiąże się ze zobowiązań wynikających z kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu z Rosji. Zapewnił też, że umowa zostanie dotrzymana nawet po ustąpieniu Merkel ze stanowiska kanclerza Niemiec.
Putin poinformował również, że końca dobiega budowa Nord Stream 2 a do ukończenia pozostało zaledwie 15 kilometrów morskiej części gazociągu.
Temat ten podjęła również Angela Merkel. Jak przekonywała, gazociąg Nord Stream 2 nie jest projektem dwustronnym, a projektem o charakterze europejskim ze względu na udział przedsiębiorstw z innych krajów.
Wraca sprawa Nawalnego
Podczas spotkania liderzy podjęli także temat Aleksieja Nawalnego. Kanclerz Niemiec zaapelowała ponownie o uwolnienie opozycjonisty i zapowiedziała, że Berlin nadal będzie śledzić tę kwestię
Jak przekonywał Putin, Nawalny został skazany za łamanie prawa, a nie za swoją działalność polityczną. Jak dodał prezydent Rosji, walka z korupcją nie powinna być używana w celach walki politycznej.
Odpowiadając na pytanie o Nawalnego Putin nie wymienił jego nazwiska.
Merkel: "dobrze, że rozmawiamy"
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła również, że jest zadowolona, że między rządami Rosji i Niemiec toczy się regularny i konstruktywny dialog.
- Choć są między nami rozbieżności, to dobrze, że ze sobą rozmawiamy - oświadczyła w piątek.
Wizyta Merkel w Rosji była dziewiętnastą i prawdopodobnie ostatnią na tym stanowisku, ponieważ w nadchodzących we wrześniu wyborach parlamentarnych nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza. Jak jednak zapewnił Putin, będzie ona zawsze mile widziana w Rosji.