Trwa ładowanie...

Rozliczamy wyborcze obietnice Hanny Gronkiewicz-Waltz

W ciągu ośmiu lat kadencji obecna Prezydent M. St. Warszawy obiecała mieszkańcom stolicy wiele. Już w 2006 roku roztoczyła przed nami wizję awangardowej metropolii XXI wieku. Zapowiedziano remonty dróg, obwodnice, mosty, dwie linie metra, darmowy internet, szybkie tramwaje, stadiony i wiele innych. Co udało się zrealizować, a co pozostało niespełnioną obietnicą?

Share
Rozliczamy wyborcze obietnice Hanny Gronkiewicz-Waltz
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
djatxqc

We wrześniu ubiegłego roku Warszawska Wspólnota Samorządowa przedstawiła raport o stanie realizacji programu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz. Książka WWS wyliczała niespełnione obietnice z 2006 r. Według tego dokumentu wynika, że do końca roku 2013, obecna prezydent zrealizowała tylko 10 proc. swojego planu. Raport dotyczył ogólnego programu dla Warszawy, a także szczegółowego dla dzielnic. Dziś program kampanii kandydatki PO zawiera wiele powtórzeń zapowiedzi sprzed ośmiu lat. Po raz kolejny wymienione zostały takie inwestycje jak: Szpital Południowy (na który do tej pory nie znalazło się miejsce na mapie Warszawy), Muzeum Sztuki Nowoczesnej i druga linia metra, która według obietnic miała być gotowa w 2013 r., a jej centralny odcinek na Euro 2012.

Nie można jednak powiedzieć, że w Warszawie nic się nie dzieje. Warszawiacy jednak coraz częściej narzekają na niekończące się remonty, a co za tym idzie utrudnienia w ruchu i korki. O ile finalnie cieszą nas te wszystkie rozbudowy i modernizacje, to jednak większość z nas zastanawia się, czy nie można było tych wszystkich inwestycji lepiej zaplanować. Z myślą o mieszkańcach i ich wygodzie, a nie o goniących przed wyborami terminach. Od dwóch kadencji mamy bowiem dowód na to, że pośpiech nie popłaca, tak jak np. w przypadku mostu Północnego, który zaraz po oddaniu, został zakwalifikowany do remontu.

W ramach niespełnionych obietnic (nie tylko inwestycyjnych), złożonych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz znalazło się wiele punktów, a między innymi:

djatxqc

1.Budowa obwodnicy między rondem Wiatraczna a rondem Żaba 2.Tramwaj wzdłuż ulicy Modlińskiej na Żerań FSO 3.Zwiększenie dostępności do dóbr kultury i rekreacji rodzin wielodzietnych między innymi poprzez stworzenie programu „Bilet za złotówkę”. 4. Zakończenie przebudowy estakad Trasy Łazienkowskiej 5. Budowa mostu Krasińskiego 6. Dokończenie budowy II linii metra 7. Poprawa warunków organizacyjnych kształcenia w placówkach oświatowych, zmniejszając liczbę uczniów w klasach i eliminując zaniedbania remontowe i modernizacyjne bazy lokalowej niektórych placówek. 8. Rewitalizacja placu Trzech Krzyży 9. Budowa podziemnych parkingów podziemnych (np. na pl. Teatralnym) 10. Zwiększona częstotliwość kursowania linii autobusowych w soboty oraz w godzinach wieczornych

W związku z realizowanymi inwestycjami, w Warszawie rosną również długi. Według ostatniego raportu zamieszonego na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej, aktualne zadłużenie Warszawy wynosi 5 mld 695 mln, podczas gdy pięć lat wcześniej wynosiło ono 2 mld 275 mln. - Nieswoje pieniądze wydaje się najłatwiej. Gorzej z pamięcią, że długi trzeba będzie w końcu spłacić - komentuje Jacek Wilk, kontrkandydat obecnej prezydent.

Realizowane przez miasto inwestycje można podejrzeć na bieżąco w internecie pod adresem http://zmieniamywarszawe.pl

Po zeszłorocznym referendum wydawało się, że pani prezydent zrozumiała jak niewiele czasu zostało jej na realizację swoich obietnic. Podziękowała warszawiakom za zaufanie i przyznała, że podczas obydwu kadencji zabrakło przede wszystkim dialogu z mieszkańcami i obiecała poprawę.

Ta jednak nie nastąpiła, obserwując chociażby ostatnie wydarzenia związane z przerobieniem kina Femina na dyskont spożywczy, czemu bardzo mocno sprzeciwiali się mieszkańcy, a dialogu mimo wszystko nie było. Jak bardzo warszawiacy mają dosyć, słuchania pustych słów i obiecywania przysłowiowych gruszek na wierzbie, pokaże frekwencja na październikowych wyborach samorządowych.

djatxqc

Podziel się opinią

Share
djatxqc
djatxqc
Więcej tematów