Rozłam w Europie
To jest rozłam - tak komentator niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" Daniel Broessler
ocenił w czwartek deklarację premierów 7 europejskich państw NATO i prezydenta Vaclava Havla, wspierającą politykę USA wobec Iraku.
"To jest rozłam, ponieważ list stanowi pisemny dowód na to, że NATO i Unia Europejska są w zasadniczej sprawie wojny i pokoju podzielone. Państwa oraz szefowie ich rządów, którzy podpisali list, właściwie skorzystali jedynie z prawa, które wcześniej wykorzystali Francuzi i Niemcy, kiedy zebrali się i pokazali, że tworzą wspólny front. To, co teraz zrobili sygnatariusze listu, jest kolejnym krokiem - reakcją na działania Niemców i Francuzów" - powiedział Broessler nawiązując do niemiecko-francuskiej deklaracji zapowiadającej wspólne starania w celu uniknięcia wojny w Iraku.
Zdaniem niemieckiego dziennikarza, Europa znalazła się w "poważnym kryzysie", który może mieć bardzo negatywne następstwa. "Europejskie plany, aby UE stała się także ważącym czynnikiem militarnym, zostały tym samym sprowadzone do absurdu. Europa wykazała w sposób robiący mocne wrażenie, że nie jest w stanie przemawiać jednym głosem" - stwierdził Broessler.
Udział Polski, Czech i Węgier w tej inicjatywie umocni panującą w Niemczech opinię, że trzy nowe kraje NATO są "wasalami USA". Postępowanie Warszawy, Pragi i Budapesztu nie jest jednak zabiegiem taktycznym - uważa Broessler - odpowiada natomiast panującym w tych krajach przekonaniach, opierających się na wnioskach z historii. "Oczekiwanie, że w takiej sytuacji Polska czy Czechy poprą stanowisko Niemiec i Francji, jest absurdem" - dodał.
Niemiecki rząd nie zmieni - zdaniem dziennikarza - swego stanowiska przeciwko wojnie, szczególnie przed niedzielnymi wyborami krajowymi w Hesji i Dolnej Saksonii. Broessler nie przewiduje natomiast poważniejszych konsekwencji dla bilateralnych stosunków między Berlinem i Warszawą. "Niemcy mają obecnie kłopoty w kontaktach z wieloma partnerami - obecny kryzys nie jest problemem polsko-niemieckim" - uznał Broessler.(ck)