Rozdano muzyczne nagrody Grammy
Osiem statuetek Grammy, w tym w czterech najważniejszych kategoriach: za płytę roku, piosenkę roku, nagranie roku i debiut roku zostało wręczonych w niedzielę w Nowym Jorku podczas ceremonii rozdania nagród przemysłu muzycznego Grammy 23-letniej artystce Norah Jones.
Jones wyprzedziła m.in. Bruce'a Springsteena, grupę country Dixie Chicks (po trzy statuetki) oraz Eminema.
Płyta Bruce'a Springsteena "The Rising", zainspirowana tragicznymi wydarzeniami 11. września, została uznana najlepszym albumem rockowym roku, on sam otrzymał statuetkę dla najlepszego wokalisty rockowego, zaś najlepszą piosenką rockową został tytułowy utwór z nagrodzonej płyty.
Dixie Chicks zdobyły nagrodę w kategorii najlepszy album country ("Home"), najlepszą piosenkę country grupa country "Long Time Gone" oraz najlepszą piosenkę instrumentalną country "Lil'Jack Slade".
Eminem zdobył nagrodę w kategorii najlepszy album rap ("The Eminem Show") oraz za teledysk "Without Me".
3,5-godzinny show w Madison Square Garden rozpoczął występ słynnego duetu z Nowego Jorku Simon and Garfunkel ze znaną balladą z lat 60. "The Sounds of Silence".
Burmistrz miasta Michael Bloomberg podkreślił, że "Nowy Jork jest naprawdę stolicą muzyczną świata". Według organizatorów ceremonię rozdania nagród Grammy w Madison Square Garden obejrzały dwa miliardy telewidzów w 180 krajach na świecie. Wpływ na decyzję o przeniesieniu Grammy na Manhattan z Los Angeles miała m.in. chęć pobudzenia przemysłu rozrywkowego metropolii zrujnowanego po tragicznych wydarzeniach z 11 września.
Jedną z kategorii nagród Grammy była statuetka za najlepszy album z polką - "Best Polka Album". W tej kategorii, od lat zdominowanej przez artystów polonijnych, zwyciężył po raz kolejny Jimmy Sturr.
"Artysta z Nowego Jorku od najmłodszych lat jest bardzo blisko związany z Polonią amerykańską" - powiedział Leon Kozicki z Międzynarodowego Stowarzyszenia Polki (International Polka Association) z siedzibą w Chicago. "New York Post" określił Sturra mianem króla polki. Do tej pory zdobył on bowiem 13 nagród Grammy. W niedzielę otrzymał statuetkę za album "Top Of The World".
Narodowa Akademia Sztuk i Nauk Nagraniowych wprowadziła polkę jako osobną kategorię konkursu Grammy w połowie lat osiemdziesiątych. Powodem była i jest wielka popularność, jaką cieszy się tu ta muzyka, szczególnie w środowiskach Polonii amerykańskiej. W Chicago działa nawet Sala Sławy oraz Muzeum Polki (Polka Music Hall of Fame and Museum).
Nagrodę Grammy w kategorii najlepsze nagranie solowe bez orkiestry otrzymał Murray Perahia za płytę z etiudami Chopina z op. 10. i op. 25. dla wytwórni Sony Classical.
W czasie ceremonii w Madison Square Garden wystąpiły największe gwiazdy muzyczne w tym Eminem, Sheryl Crow, NSYNC, Bruce Springsteen z zespołem "E Street Band", Faith Hill i Norah Jones.
Wśród prezenterów 45. uroczystości Grammy byli B.B.King, Aretha Franklin, Peter Gabriel, Alicia Keys, Rod Stewart, Herbie Hancock, Cyndi Lauper, Justin Timberlake.
Grammy zostały przyznane w 104 kategoriach. W ubiegłym roku było ich 101. Nagrody przyznawane są przez Narodową Akademię Sztuk i Nauk Nagraniowych (National Academy of Recording Arts and Sciences). (mag)