Rozbrajanie bomby
Prawie 23 mln euro będzie kosztowało przystosowanie krakowskiego składowiska odpadów do unijnych standardów. W ramach inwestycji w Baryczy powstanie m.in kontenerowa kompostownia, a tereny przykryte zwałami śmieci - zostaną rekultywowane. Na razie ruszył pierwszy etap budowy, czyli powiększenie istniejącego wysypiska o 11 ha.
01.07.2003 10:19
W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego, która odbyło się wczoraj w miejscu startu prac budowlanych, wzięli udział m.in przedstawiciele władz miasta, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Komisji Europejskiej. Z unijnych środków, głównie z ISPA sfinansowane zostanie ponad 60 proc. prac.
Ruszająca właśnie rozbudowa Baryczy to trzeci już etap powstawania wysypiska. - Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku ustalono, że wysypisko budowane będzie stopniowo, na terenach zdewastowanych przez kopalnię soli w Wieliczce - mówi Tadeusz Król, wicedyrektor MPK.
- Pierwszym etapem było zajęcie działek po wschodniej części obecnego składowiska. Etap drugi, właśnie zakończony to składowanie odpadów w środkowej części, trzeci - przesunięcie działalności na zachód.
Przetarg na wybudowanie trzeciego etapu składowiska wygrało konsorcjum Budimex-Dromex SA w Warszawie i Przedsiębiorstwo Budownictwa Ekologicznego BUD EKO SA w Wolszynie. Do obowiązków wykonawcy należy wykopanie 11-hektarowej niecki i wyłożenie jej specjalną okładziną. Dopiero po zakończeniu tych prac będzie można przywozić tu odpady. Całość robót planuje się zakończyć za 2 lata.
- Wtedy rozpoczniemy kolejne etapy unowocześniania wysypiska - powiedział wczoraj Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, podkreślając jednocześnie, że Barycz i tak stanowi najnowocześniejsze składowisko w Polsce.
- Ciągłe składowanie śmieci jest w Europie już nie praktykowane - dodał prezydent. Zwieńczeniem naszych starań będzie utylizowanie odpadów, czyli budowa spalarni. Wtedy dopiero bomba śmieciowa zostanie całkowicie rozbrojona.
Projekt "Kraków - gospodarka odpadami, etap I", obejmujący rozbudowę wysypiska w Baryczy, budowę nowoczesnego zakładu segregacji oraz kompostownię odpadów zielonych, dofinansowany został przyz ISPA w kwocie 16 mln euro, co stanowi dokładnie 62 proc kosztów inwestycji.
Co roku ISPA przeznacza ponad 170 mln euro na proekologiczne inwestycje w Polsce. Jak zapewniał wczoraj Adam Kazanowski z Komisji Europejskiej, po wejściu naszego kraju do UE - skieruje ich 9 razy więcej.
K.P.