Trwa ładowanie...

Rozbili tablicę Sobieskiego. "Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów”

Na zachodzie Ukrainy wandale zdewastowali tablicę informującą, że w tym miejscu powstanie pomnik króla Jana III Sobieskiego. – U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym – podkreśliła szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Rozbili tablicę Sobieskiego. "Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów”Źródło: Domena publiczna
d3s9frx
d3s9frx

– Tablica została rozbita, a na ścianie, powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach, z portretem Stepana Bandery i napisem: „Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów” – relacjonuje Zofia Michniewicz, szefowa oddziału.

- Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę w Jaworowie w obwodzie lwowskim - powiedziała Michniewicz w rozmowie z portalem tvp.info.

Kamień węgielny pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony w 2014 r. Michniewicz podkreśliła, że wśród mieszkańców Jaworowa „nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym”.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina walczy z epidemią gruźlicy. jak rozpoznać tę chorobę?

Jan III Sobieski, który dowodził bitwą pod Wiedniem w 1683 r. między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, a armią Imperium Osmańskiego, był starostą jaworowskim w latach 1644-1664.

Relacje między Ukrainą i Polską ochłodziły się m.in. w związku z nowelizacją ustawy o IPN, która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Między Kijowem i Warszawą trwa także spór związany z wstrzymaniem przez stronę ukraińską poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

Źródło: tvp.info

d3s9frx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s9frx
Więcej tematów