Rozbieżne zeznania wymagają konfrontacji
Wniosek o przeprowadzenie konfrontacji głównego
legislatora z Rządowego Centrum Legislacji Bożeny Szumielewicz z
dyrektor Departamentu Prawnego KRRiT Janiną Sokołowską oraz
głównym specjalistą Departamentu Prawno-Legislacyjnego w
Ministerstwie Kultury Tomaszem Łopacki - zgłosił podczas posiedzenia
komisji śledczej Jan Rokita (PO).
17.07.2003 | aktual.: 17.07.2003 18:24
"Nie ulega wątpliwości, że istnieją bardzo daleko idące rozbieżności zeznań między - z jednej strony wersją zdarzeń dyrektor Sokołowskiej - zbliżoną do niej, aczkolwiek też nie w pełni koherentną, wersją pana Łopackiego, a rozbieżną całkowicie wersją zdarzeń przedstawioną przez panią Bożenę Szumielewicz" - argumentował Rokita.
Jego zdaniem, nie będzie można dokonać "ostatecznych rozstrzygnięć w kwestii stanu faktycznego bez dokonania konfrontacji tych świadków". Głosowanie nad wnioskiem odbędzie się na posiedzeniu komisji w piątek rano.
Również w piątek komisja zdecyduje, czy powołać na świadków wiceszefową RCL Beatę Hebdzyńską oraz wicedyrektor departamentu prawnego Ewę Gościcką, o co wnioskował Zbigniew Ziobro (PiS), a także Martynę Jońską z RCL.
Według Bogdana Lewandowskiego (SLD), konfrontacja powinna się odbyć po zeznaniach Gościckiej i Jońskiej bo, jak podkreślił, być może w świetle ich zeznań potrzeba konfrontacji zniknie.
"Jeżeli zeznania pani Szumielewicz zostaną potwierdzone przez panią Gościcką i panią Jońską, nie widzę wtedy głębszego sensu konfrontacji" - zaznaczył.