Trwa ładowanie...
dv7zq4s
IAR

Rówieśnicza cyberprzemoc - coraz więcej przypadków w Polsce

Rośnie liczba zgłoszeń przemocy rówieśniczej w internecie. Nękanie w sieci to około 40 procent wszystkich przypadków zgłaszanych do "Helpline"- portalu i infolinii przyjmujących zgłoszenia niepożądanych treści w internecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rówieśnicza cyberprzemoc - coraz więcej przypadków w Polsce
(Thinkstockphotos)
dv7zq4s

Koordynatorka Helpline Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje powiedziała, że przemoc w internecie ma różne formy. Nawet, gdy ma stosunkowo niegroźny początek, narasta gdy dołączają kolejni agresorzy.

- Najczęściej pojawia się agresja słowna jak złośliwe komentarze i wyzwiska, ale są też groźby, pojawiają się także przypadki przejmowania kont w portalach lub tworzenie fałszywych kont po to aby komuś zaszkodzić, tworzenie fałszywych tożsamości. sporo przypadków dotyczy publikowania zdjęć i filmów, które maja na celu obrażenie lub ośmieszenie kogoś - mówi Marta Wojtas

Koordynatorka Helpline zaznacza, że doświadczenie agresji w internecie ma bardzo poważne skutki psychiczne. - Młode osoby są bardzo wyczulone na swoim punkcie i z racji wieku i z powodu rangi jaką przypisują ocenom swoich rówieśników. Przeżywają takie ataki dużo silniej niż wydaje się dorosłym. Boją się przyznać, że taka przemoc się dzieje, w konsekwencji pojawia się poczucie bezsilności i bezradności, które się pogłębia - tłumaczy Marta Wojtas.

dv7zq4s

Koordynatorka Helpline zachęca rodziców aby byli w jak najlepszym kontakcie ze swoimi dziećmi, by byli dla nich wsparciem w sytuacji agresji rówieśników. Jak dodaje przedstawicielka Helpline konieczna jest też duża ostrożność w korzystaniu z portali społecznościowych, zwłaszcza kiedy umieszczamy tam zdjęcia, filmy czy wpisy, które są widziane przez innych i komentowane. Zdarzają się przypadki publikowania w sieci z pozoru niewinnych filmów lub zdjęć, pod którymi pojawiają się złośliwe komentarze, a te łatwo mogą stać się zalążkiem cyberprzemocy, kiedy pojawiają się pod nimi kolejne agresywne czy złośliwe uwagi. - Trudno powiedzieć co zapoczątkuje tę cyberprzemoc, dlatego warto dokładnie zastanowić się co publikujemy - mówi Marta Wojtas.

Niedawno brytyjska nastolatka nękana w internecie popełniła samobójstwo. Marta Wojtas zachęca młodzież i dzieci do zgłaszania szkodliwych treści do Helpline lub do organów ścigania gdy wpisy są agresywne i naruszają dobre imię danej osoby, lub gdy tworzone są jej fałszywe profile w portalach społecznościowych. Jeszcze przed wakacjami Fundacja Dzieci Niczyje wydała przewodnik "Dbaj o fejs", podpowiadający jak bezpiecznie korzystać z najpopularniejszego w Polsce portalu Facebook. Podobne publikacje mają być przygotowane także na temat innych portali zyskujących coraz więcej młodych użytkowników, jak Twitter czy ask.fm.

dv7zq4s

Podziel się opinią

Share

dv7zq4s

dv7zq4s
Więcej tematów