Trwa ładowanie...
dv9l44x

Rosyjskie oceny szczytu Putin-Bush

Komentując wyniki spotkania
prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i George'a W. Busha w
Bratysławie, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy
Państwowej Rosji Konstantin Kosaczow oświadczył, że przeszły one
najśmielsze oczekiwania.

dv9l44x
dv9l44x

Cieszę się, że nie sprawdziły się proroctwa tych, którzy oczekiwali gwałtownego ochłodzenia stosunków między naszymi krajami na tle amerykańskiej krytyki niektórych wewnątrzpolitycznych procesów w Rosji - cytuje opinię Kosaczowa agencja Interfax.

Jego zdaniem, bratysławski szczyt jest sukcesem obu stron. Przegranych nie ma. I tak powinno być w stosunkach rosyjsko- amerykańskich, które w przeszłości cierpiały na syndrom "gry o sumie zerowej", w której zawsze powinien być zwycięzca i zwyciężony - powiedział.

Według parlamentarzysty, z konferencji prasowej dwóch prezydentów można wyciągnąć wniosek, że temat demokracji nie był centralnym w rozmowach Putina z Bushem. Za kluczową Kosaczow uznał ocenę amerykańskiego prezydenta, że sfera rozbieżności, występujących między Rosją i USA, jest o wiele węższa od sfery, w której interesy obu państw są zbieżne.

Również były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow pozytywnie ocenił wyniki szczytu. Jego zdaniem, choć problemów jest wiele, w żadnym wypadku nie można przedstawiać ich jako nierozwiązywalne. Nie należy bać się dyskusji, trzeba ufać sobie nawzajem. Prezydenci zademonstrowali, że mają do siebie zaufanie - oświadczył Gorbaczow.

dv9l44x

Dyrektor Instytutu USA i Kanady Rosyjskiej Akademii Nauk Siergiej Rogow ocenił, że bratysławski szczyt pozwoli złapać "drugi oddech" strategicznemu partnerstwu Moskwy i Waszyngtonu. Według niego, w ostatnich miesiącach początkowy impuls zaczął słabnąć, a w stosunkach dwustronnych nastąpił zastój. Rogow podkreślił, że Bush nie skorzystał z rad tych polityków zachodnich, którzy zachęcali go do wywarcia presji na rosyjskiego prezydenta, a ten, ze swej strony, zadeklarował, że Rosja nie zamierza budować jakiegoś szczególnego modelu demokracji, w sposób istotny różniącego się od ogólnie przyjętych.

Z kolei szef Centrum Studiów Politycznych Igor Bunin zwrócił uwagę, że po 1986 roku rzadko który ze szczytów rosyjsko-amerykańskich kończył się niepowodzeniem.

Jerzy Malczyk

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj