Trwa ładowanie...

Rosyjskie MSZ: UE podważa strategiczny charakter naszego partnerstwa

Działania UE podają w wątpliwość strategiczny charakter partnerstwa Rosji i Unii Europejskiej - głosi komunikat rosyjskiego MSZ w 20. rocznicę porozumienia o partnerstwie i współpracy Rosja-UE.

Share
Rosyjskie MSZ: UE podważa strategiczny charakter naszego partnerstwa
Źródło: AFP, fot: Vasily Maximov
d4f35dq

W komunikacie oceniono, że rocznica przypada na trudny etap wzajemnych stosunków. "Decyzja Unii Europejskiej o rezygnacji z dalszych prac nad nowym bazowym porozumieniem między Rosją a UE, które miałoby zastąpić porozumienie o partnerstwie i współpracy (ang. PCA), jest godna ubolewania" - napisano w oświadczeniu, które ukazało się na stronie resortu.

Jak podkreślono, prace nad dokumentem, "mającym na celu umocnienie korzystnych dla obu stron relacji w interesie obywateli i biznesu Rosji oraz państw członkowskich UE, zostały wstrzymane wbrew strategicznym interesom krajów Europy".

Resort zaznaczył, że porozumienie, podpisane przez przywódców UE i prezydenta Borysa Jelcyna na szczycie na Korfu w czerwcu 1994 roku, jest "podstawowym dokumentem" określającym stosunki Rosja-UE. "Zawarte w umowie zasady partnerstwa i współpracy do dziś wyznaczają kierunek budowy współpracy Federacji Rosyjskiej i UE, w tym w kontekście uregulowania kryzysu na Ukrainie" - napisano.

Na początku marca tego roku, w odpowiedzi na rosyjskie działania na Krymie, przywódcy państw UE na nadzwyczajnym szczycie postanowili zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy.

d4f35dq

Podziel się opinią

Share
d4f35dq
d4f35dq
Więcej tematów